2022 Dünya Soğutma Günü

Dünya Soğutma Günü kurucusu Steve Gill; “Soğutma, modern yaşamın tam kalbinde yer alıyor. İnsanların rahat yaşamasını ve çalışmasını sağlar, hayat kurtarır, insanların başarıya ulaşmasını sağlar. Soğutma ihtiyacı her yerdedir, çoğu zaman fark edilmeden de olsa fantastik bir şekilde hayatlara dokunur. Soğutma bizim için önemli” dedi.

Gıdalar, cep telefonları, kişisel asistanları ve cansız ürünleri “akıllı” yapan uygulamalar, hastalıklardan koruyan aşılar ve hastalıkları tedavi eden ilaçlar, yaşanabilir yerlerde gelişen şehirler… Hepsi soğutma gerektirir.

Dünya Soğutma Günü

Dünya Soğutma Günü

Las Vegas’taki 2022 AHR Expo sırasında düzenlenen bir yan oturumda Gill, bu yıl 26 Haziran’da kutlanacak Dünya Soğutma Günü’nün temasının “Soğutma Önemlidir” olacağını duyurdu. Gill; “Amacımız halkı; soğutmanın temel faydaları, soğutmanın günlük yaşamı nasıl etkilediği ve teknoloji seçimlerinin gelecek nesillerin çevresel refahını nasıl desteklediği konusunda bilinçlendirmektir” dedi.

WRD Sekreteryasına göre, soğutma ve iklimlendirme endüstrisi ile ilgili politikalara, standartlara ve kurallara rağmen, küresel politikalar ve bağlayıcı uluslararası çerçeveler nedeniyle hükümetler tarafından on yıllar boyunca; soğutucu akışkan geçişi, emisyonların azaltılması ve enerji verimliliğinin en üst düzeye çıkarılması gibi konular ele alınmış olsa da, halkın soğutmanın önemi konusunda hâlâ önemli bir anlayış eksikliği var.

2022 AHR Expo

Steve Gill, AHR Expo’da, önceki Dünya Soğutma Günü kampanyaları için ortak grupların, halkı soğutmanın faydaları konusunda eğitmek için nasıl bir platform olarak hizmet ettiklerini anlattı. Geçmişteki WRD kampanyalarında, ozon tabakasını koruyan soğutucu akışkan seçimleri, gıda, ilaç ve aşı dağıtımı için soğuk zincir ve soğutma sektöründe “havalı” kariyerleri teşvik konuları yer aldı.

Bu ortaklık grupları yarım milyon mühendis ve teknisyeni, binden fazla ekipman hizmeti tedarikçisini ve 200’e yakın hükümet kurum ve kuruluşunu temsil ediyor: Birleşmiş Milletler Çevre Programı OzonAction, ASHRAE, Avrupa Enerji ve Çevre Ortaklığı, Ibero- Amerikan İklimlendirme ve Soğutma Dernekleri, Küresel Gıda Soğuk Zincir Konseyi, Uluslararası Soğutma Enstitüsü, Hindistan Isıtma, Soğutma ve İklimlendirme Mühendisleri Derneği, Soğutma ve İklimlendirmede Afrika Aktörleri Dernekleri Birliği. Dünya Soğutma Günü müttefikleri olan yüzlerce ulusal ve uluslararası dernek de bu etkinlik grupları arasında yer alıyor.

Gill, “Halk, soğutma ekipmanını seçerken, çalıştırırken ve bakımını yaparken çevresel etkileri en aza indiren seçimler yapabilir” dedi. Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, bugün satılan klimaların ortalama verimliliği, satış mağazalarında tipik olarak bulunanın yarısından daha az ve mevcut en iyi teknolojinin üçte biri özelliğinde.

UNEP OzonAction

Binalar, yıllık küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık %40’ını üretir. Bu toplam emisyonların yıllık %28’inden bina operasyonları sorumluyken, inşaat ve inşaat malzemeleri yıllık %11’den sorumludur. ASHRAE‘nin Soğutma Komitesi ve Küresel Gıda Soğuk Zincir Konseyi’ni temsil eden Rajan Rajendran, “RAC sistemlerinin nasıl sürdürüldüğü ve çalıştırıldığı, dünyanın iklim değişikliğini ele almak için atabileceği en önemli eylemlerden biridir” dedi. UNEP OzonAction’ı temsilen Ayman Eltalouny, “2060 yılında var olacak binaların yarısı henüz inşa edilmedi. Bugün kullanımda 3,6 milyar soğutma ünitesi var.

2050 yılına kadar bu sayının 9,5 milyar olması bekleniyor. Kontrol edilmezse, soğutma cihazlarından kaynaklanan emisyonların 2030 yılına kadar iki katına çıkması bekleniyor. 2100 yılına kadar ısı dalgaları, nüfus artışı, kentleşme ve büyüyen orta sınıf nedeniyle üç katına çıkacak. Mevcut en iyi soğutma teknolojilerine geçmek, 2030 yılına kadar kümülatif CO2 emisyonları 38 gigaton azaltacaktır. Bu, 2018 seviyelerine eşdeğerdir ve gelecekteki sera gazı emisyonlarını önleyecektir” dedi.

Gıda ihtiyacı giderek artıyor. Rajendran, “Nüfus artışı nedeniyle, dünyanın 2050 yılına kadar %60 daha fazla yiyeceğe ihtiyacı olacak. Talihsiz gerçek şu ki, dünyadaki gıda arzının çoğu, atık nedeniyle kayboluyor. Bu artan talebi karşılamak için yükselen ekonomilerde daha fazla soğutma gerekiyor. Halihazırda kaybedilen 475 milyon ton gıda, daha geniş bir soğutma uygulamasıyla kurtarılabilir. Düşük karbon yayan soğutma ve iklimlendirme kullanımını teşvik eden politikalara sahip olmayı umuyorsak, halka soğutmanın bir değeri olduğunu anlatabilmeliyiz” dedi.

Gill, “Soğutma Önemlidir” teması ile refahımızın soğutmaya nasıl bağlı olduğunun ve soğutma teknolojisi seçimlerinin gelecek nesillerin refahını nasıl koruyabileceğini anlatacak. Gill, tüm soğutma ve iklimlendirme endüstrisini 2022 Dünya Soğutma Günü’nü kutlamak için bize katılmaya davet ediyor.
#coolingmatters ve WREFD22 hashtag‘lerini kullanarak küresel topluluk sohbetine katılabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın