Yangın Damperi EN Sertifikasyonu Hakkında Önemli Hatırlatma

Sektörümüzde yer alan yangın damperi üreticisi veya tüm tedarikçilerden damper alımı yapılmadan önce, şu hususlara dikkat edilmesini tavsiye ederiz;

Ürün, EN 1366-2 test standardının Ekim 2015 de yayınlanan revizyonuna göre test edilmiş midir?

Ekim 2015 revizyonundan önce yaptırılan testlerde üreticilerin damperlerini tek pozisyonda test etmesi ile ürün simetrik sayılarak diğer pozisyonda da test edilmiş gibi belgelendiriliyordu.

Ancak Ekim 2015 revizyonu bu tip belgelendirmeleri geçersiz kılmaktadır ve bu gibi durumlarda belgenin geçerli sayılabilmesi için simetrik varsayılan ürünün diğer pozisyonda da test edilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Bu durumda Ekim 2015 revizyonundan önce test yaptıran firmaların benzer durumdaki ürünleri şu anda geçersiz bir sertifikasyonla piyasaya verilmektedir.

Yangın Damperi EN Sertifikasyonu

Örnek: Tek bir damper duvarda ve motor yangın mahalinin dışında olacak şekilde test edilmiş ise sınıflandırması EI 120 (ve, i < > o) S olarak yapılmaktaydı.

Ekim 2015 revizyonu ile birlikte “i< >o” olabilmesi için damperin duvarda ve motor yangın mahalinin içinde olacak şekilde de aynı teste tabi tutulması ve başarılı olması gerekmektedir. Aksi halde EI 120 (ve, i< >o) S sınıflandırması bulunan sertifika geçersiz sayılır.

Bu konuya atıfta bulunulan ilgili standarda TS-EN 1366-2:2015 revizyonundan ulaşabilirsiniz.

EN 1366-2, Ekim 2015 standardına göre test edilip sertifikalandırılan damperin test edildiği hali ile;

*Duvar montaj detayları
*Sertifikada belirtilen malzeme ve materyal özellikleri (kalınlık vs.)
*Kullanılan motor marka ve modeli bildirilmiş olup,
*Motorlu kullanılan damperlerde motorun termik sensörlü olması gerekmektedir.

Projenizde yatayda (tavan/döşeme geçişlerinde) kullanılacak damperler varsa;

Duvarda yeterliliği bulunan aynı damperin tavanda da motor içeride ve dışarıda test edilmiş olması gerekmektedir. Yine test standardının EN 1366-2, Ekim 2015 revizyonuna uygun yapıldığından emin olunmalıdır.

Sizlerden de, hem rekabet etiği açısından hem de temsilcisi olduğunuz firmanızın; kredi kuruluşları, sigorta kuruluşları ve/veya ilgili bakanlıklarca zor duruma düşmesini önlemek için yukarıda belirtilen hususlara önem göstermenizi rica ediyoruz.

Kaynak: Kes Klima

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın