Yalın Belediyecilik Sempozyumu 01.11.2023

Yalın Belediyecilik Sempozyumu, 01 Kasım Çarşamba günü saat 09.00’da Bursa Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’nda başlayacaktır.

Yalın yönetimle ilgili, belediyelerin yürüttükleri faaliyetlerin ağırlıklı olacağı program başlıkları aşağıdaki gibidir.

-Türkiye Yüzyılında Yerel Yönetimler ve Verimlilik (Başkanlar Oturumu)
-Yerel Yönetimlerde Yalın Uygulamalar
-Su ve Kanal İdarelerinde Yalın Dönüşüm
-İyi Uygulama Örneği Sunumları

Yalın Belediyecilik Sempozyumu 2023

yalin-belediyecilik-sempozyumu

Yalın Düşünce Nedir?

Yalın düşünce, sisteme yük getiren israflardan arınarak sürekli iyileştirmeyi hedefleyen bir felsefedir. Yalın Düşünce “Problem Çözme” kültürü yaratarak “daha çoğun daha azla” yapılabilmesini mümkün kılar. Yalın düşüncenin temel yaklaşımı; “HERKESÇE, HER YERDE, HER ZAMAN İSRAFI GÖR ve YOK ET

Yalın Yönetim Nedir?

Yalın Yönetim Modeli; katma değer yaratmayan faaliyetlerin azaltılarak, vatandaş ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmesi amacıyla sürekli iyileştirme felsefesinin tüm çalışanlarca uygulanmasıdır.

Yalın Belediyecilik Nedir ?

Yalın Belediyecilik; kurumsal kaynakların verimliliğini artırarak vatandaş memnuniyetini ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla yerel yönetimlerde ilk defa uygulanan, yalın yönetim anlayışına dayalı kurumsal gelişim ve dönüşüm modelidir.

Süreçlerde değer üretmeyen ancak insan, makine, malzeme ve alan kullanımı gibi kaynakları tüketen konularda sürekli iyileştirmeler yapmaktır.

Kurumun iş süreçlerindeki israfın önlenmesine kurumsal bir yaklaşım getirilmektedir. Sürekli iyileştirme ile israfı önleyerek değer üretme felsefesi hakimdir.
Sürekli gelişen ve değişen vatandaş hizmetlerine karşın; Sadece vatandaşın istediği hizmetleri (fonksiyon, kalite ve maliyet), Vatandaşın istediği zamanda (hizmet süresi), Daha az kamu kaynağı harcayarak (işgücü, ekipman, zaman, alan vb.) sunmaya odaklanılır.

Kurumun verimlilik stratejisi ve amacıdır. Yalın dönüşüm ile, çalışanların direkt katkılarıyla hizmetlerdeki değeri maksimize etmeye ve tüm israfları ( katma-değer katkısı olmayan tüm eylemleri ) yine çalışanları “işin sahibi” kılarak, elimine etmeye dayalı bir yönetim yaklaşımıdır. İsrafın önlenmesi gibi politikaların kurum çalışanlarının ortak kültürü haline getirilip sürdürülebilir kılınmasında yalın araçlar kullanılır. Yönetsel politikaların üst düzeyden operasyonel düzeye yayılmasında ve günlük işlerle uyum sağlamasında bir araçtır.

Yalın yönetim insan merkezli sisteme dayanmaktadır. Çalışanları ve paydaşları sürekli geliştirerek değer katmayı benimser.

Yalın Belediyeciliğin uygulama alanı belediyecilik hizmetlerinin sunulduğu kentin tamamıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın