Türkiye, LEED Yeşil Bina Sertifikası Alan Ülkeler Arasında

Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) Türkiye’nin dünyada yaygın ve tanınan yeşil bina sertifika sistemi olan LEED sertifikası alan ilk 10 ülke arasında Türkiye’nin 8’inci olduğunu açıkladı. İlk 10 ülke listesi Amerika dışında dünyada sürdürülebilir bina tasarım, yapım ve işletmesi alanında önemli gelişmeler elde eden ve LEED sertifikalı yeşil binalara olan uluslararası talebin artmaya devam ettiği ülkeleri öne çıkartıyor.

USGBC Başkan ve Üst-yöneticisi (CEO) Mahesh Ramanujam, “Uluslararası liderlik konumunda olan Türkiye gibi ülkeler, sürdürülebilirlik hareketinin binalardan, yerleşimlere ve şehirlere doğru yayılmasında ve pazarın dönüşümünde öncülük etmektedirler. Türkiye LEED ve yeşil binalar konusuna bütünsel bir bakışla odaklanıp çevre ve insan sağlığı konularına öncelik vererek bizlerin bu kuşak döneminde herkese yeşil bina hedefine bir adım daha yaklaşmamıza yardımcı olmaktadır” diye konuştu.

Bu yıl Türkiye bürüt 4.78 milyon metrekare LEED sertifikalı bina alanıyla dokuzuncu sıradan sekizinciliğe yükseldi. Türkiye’de LEED sertifikalı toplamda bürüt 22.38 milyon metrekare alana sahip olan 772 proje var.

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK), bina projeleri için sertifika alarak çevre ve insan sağlığına ve gelecek kuşaklara olan sorumluluklarına özen gösteren yatırımcılara teşekkür ediyor. ÇEDBİK üyesi olduğu Dünya Yeşil Binalar Konseyi’nin (WGBC) COP21 Paris toplantıları sırasında düzenlediği Dünya Bina Günü için verdiği bir dizi sözden, Türkiye’de önümüzdeki beş yılda 15 milyon metrekare yeni yeşil bina hedefine doğru emin adımlarla ilerlenmekte olmasından memnuniyet duyuyor. ÇEDBİK yeşil bina bilgilerinin yaygınlaşması için sürekli eğitimlerle sektöredeki profesyonelleri ve yarının profesyonelleri öğrencileri eğitmeye devam ediyor.

USGBC tarafından da katkı verilen pazar araştırmalarına göre Türkiye’nin de içinde olduğu pazar gelişimine göre, küresel yeşil bina talepleri büyüyerek her üç yılda bir ikiye katlanıyor. 70 ülkede yapılan bu araştırmaya göre Türkiye gibi ekonomiler ise bugünkü seviyelerinden iki ile altı kat arasında büyüyerek yeşil dönüşümün liderliğini yapacak. Artan yeşil bina talebi pazarı trilyon dolarlık bir endüstriye dönüştürmüştür ve bu gelişime koşut olarak yeşil bina yapı malzemeleri pazarının da 2019 yılında 234 milyar dolar seviyelerine ulaşması bekleniyor.

LEED Sertifikalı yapılar daha az enerji ve su kaynakları kullanarak işletmede para tasarrufu sağlamakta, karbon salımlarını düşürmekte ve yaşayanlar, çalışanlar, işyerleri ve toplum için daha sağlıklı yaşam alanları oluşturuyor. Kullanılan analiz metodu Aralık 2016 sonuna kadar ülkeleri bürüt LEED Sertifikası alınan ticari alanlar üzerinden sıralanıyor. Dünyada ilk 10 sırayı alan ülkelerin tam listesi:

SıralamaÜlke AdıSertifikalı Brüt Alan m²*Sertifikalı Toplam Proje Sayısı
1Çin34.62931
2Kanada34.392,586
3Hindistan15.9064
4Brezilya7.43380
5Güney Kore5.9597
6Taiwan5.6699
7Almanya5.03215
8Türkiye4.78191
9İsveç3.88210
10Birleşik Arap Emirlikleri3.64180
 **USA336.8427,699

* Brüt milyon metrekare. Aralık 2016 verilerine göre.

** USA LEED konusunda dünyanın en büyük pazarıdır ancak LEED programının geliştirildiği ana ülke olarak bu listeye dahil edilmemiştir.

Şu anda LEED (Enerji ve Çevre konusunda Tasarım Liderliği) programında 82 binden fazla proje küresel olarak 1.4 milyar metrekare yapılı alan ve 112 bin LEED Homes sertifikası almış konut yer alıyor. Dünyanın 162’den fazla ülkesinde her gün 170 metrekare yapılı alan LEED Sertifikası aldı. Binalar küresel karbon salımlarının tahminen yaklaşık yüzde 30’luk payına sahip olduğundan yeşil binalar iklim değişimine getirdikleri çevresel, toplumsal ve ekonomik yararlarla en ekonomik ve etkin çözümlerden birini sağlıyorlar.

Geçtiğimiz yıl USGBC dünyadaki diğer 25 Ulusal Yeşil Bina Konseyi ile gelecek beş yılda LEED kullanımını yaygınlaşmasını sağlamak ve yapı inşaat sektörünün küresel ısınmayı sınırlamak için üzerine düşeni yapmasını sağlamak konusunda iş birliği yaptı. USGBC aynı zamanda, Türkiye’nin de imzaladığı Paris Anlaşması’nın başarıya ulaşması için bina ve yapı sektörünün iki tümünde karbon ayakizinin azaltılması ve Net-Sıfır Binalar konusunda da liderlerin belirlenmesi için çalışmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın