TTMD 13. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu İstanbul’da düzenlendi

İklime Uygun Tesisatla Enerjide Yüzde 50 Tasarruf Sağlanabilir.

TTMD Genel Sekreteri Dr. Kemal Gani Bayraktar: “Toplam enerjinin yüzde 35’inin tüketildiği binalarda iklime uygun tasarlanmış tesisat enerjide yüzde 50’yi aşkın tasarruf sağlar…Geleceğin küresel ihtiyaçlarını da öngörecek şekilde tasarlanmış ve enerji korunumlu inşa edilmiş binalarla enerjiye olan talebi azaltmalı, yenilikçi verimli teknolojilerle bütünleşik mekanik tesisat çözümlemelerimizi başta güneş, biyogaz ve jeotermal olmak üzere yenilenebilir enerji ile desteklemeliyiz. Ülkemiz iklimi, tasarımcılarımız ve tüm yönleriyle sanayimiz net sıfır enerjili yerleşim alanlarını oluşturma, düşük karbon toplumuna ulaşmada önemli katkı sağlayacaktır.”       

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik: “Dijital dönüşüm, enerjiden sağlığa, hizmetten tarıma bütün sektörleri yakından etkiliyor. Türkiye’nin yeni hikayesi “sanayinin dijital dönüşümü” üzerinden yazılabilir. Dijital dönüşüm bir Türkiye projesi olmalı. Türkiye’nin yeni kalkınma hikayesi, tek tek değil tam bir seferberliktir. Türk Tesisat Mühendislerine, daha güçlü bir Türkiye’nin tesis edilmesinde büyük rol düşüyor. İnşa edeceğiniz en büyük proje budur. Hepimiz aynı gemideyiz ama rüzgarı yakalayan liderler, geminin seyrini değiştirecek.

Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin düzenlediği 13. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu 12-14 Nisan 2018 tarihleri arasında ulusal ve uluslararası arenadan 500’ü aşkın kişinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. Aralarında ABD, Fransa, İtalya, Hindistan, Belçika ve Macaristan gibi yakın coğrafyadan 10’u aşkın ülkeden akademisyen, özel sektör ve STK temsilcisinin bulunduğu ısıtma, soğutma, yalıtım, iklimlendirme ve yenilenebilir enerji uzmanının bir araya geldiği sempozyumda; Dünyanın ana sorunu olan enerjinin akılcı ve verimli kullanımı ele alınarak  dünyadan başarılı örnekler sunuldu.

Sempozyumun açılış konuşmalarını sırasıyla TTMD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Birol Kılkış, Sempozyum Başkanı Dr. Murat Çakan, Makine Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, İklimlendirme Sanayi ve İhracatçıları Birliği Başkanı Zeki Poyraz ile Romanya Mekanik Tesisat Mühendisleri Derneği AIIR Başkanı Dr. Catalin Lungu yaptı.

Konuk konuşmacı olarak TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in katıldığı sempozyumda, Bilecik, ”Yakın zamana kadar, bizimle aynı ekonomi rakamlarına sahip olan ülkeler, bugün, sanayide dijital dönüşümün başarı hikayelerini yazıyor. Dijital dönüşüm, enerjiden sağlığa, hizmetten tarıma bütün sektörleri yakından etkiliyor. Dijital dönüşüm bir Türkiye projesi olmalı. Türkiye’nin yeni hikayesinin “sanayinin dijital dönüşümü” üzerinden yazılacağına inanıyoruz. Dijital dönüşüm aslında toplumsal bir devrimdir. Türkiye’nin yeni kalkınma hikayesi, şirketlerin ya da bireylerin tek tek değil tam bir seferberliktir. Verimliliği ve yenilikçiliği bir ülke kültürüne dönüştürerek dijital devrimi yakalayarak sağlayabiliriz. Türk Tesisat Mühendislerine, daha güçlü bir Türkiye’nin tesis edilmesinde büyük rol düşüyor. İnşa edeceğiniz en büyük proje budur. Hepimiz aynı gemideyiz ama rüzgarı yakalayan liderler, geminin seyrini değiştirecekler. Bu değerli etkinliğin, ülkemizin kalkınma süreçlerine katkı sağlamasını diliyorum” dedi.

ttmd sempozyum

20’si yabancı, 50 konuşmacının yer aldığı Rehva (Federation of European Heating and Air-Conditioning Associations) Başkanı Stefano Corgnati’nin post karbonla enerji dönüşümü ve kullanımıyla ilgili dünyadan çarpıcı örnekler verdiği sempozyumda, dünyada önemi giderek artan enerji verimliliği, bina tesisatında iklime uygun çözümler, yenilenebilir enerji teknolojileri, sıfıra yakın ve net sıfır enerjili binalar, düşük karbonlu yerleşkeler ve sektörle ilgili fırsatlar ve gelişime açık alanlar tartışıldı, yenilikler paylaşıldı.

Binalarda İklime Uygun Tesisat

Enerjide Yüzde 50’den fazla Tasarruf Sağlar…

 Türkiye’de ısıtma soğutma havalandırma yapılarda doğru tesisat tasarımı ve kurulumu halinde yüzde 50’nin üzerinde enerji tasarrufu sağlanacağına dikkat çeken TTMD Genel Sekreteri Dr. Kemal Gani Bayraktar, Bu yıl düzenlediğimiz sempozyumu, enerjinin doğru, verimli kullanılmasında etkisi büyük olan tesisat ve iklime uygun mekanik çözümlere ayırdık. Amacımız, enerji tasarrufunda payı büyük olan iklimlendirme ve akılcı, bütünleşik tesisat uygulamalarının önemini kamuoyunun gündemine getirmek, enerji üreten ve tüketen toplumun her kesimini bilinçlendirmek” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu kentsel dönüşüm projelerinde sıfıra yakın veya net sıfır enerjili binaların hayata geçirilmesinin, bireylere sağlayacağı enerji tasarrufu ve çoklu konforla birlikte ülkemiz enerji bağımsızlığını sağlamada ve küresel ısınma ile mücadelesinde önemli bir fırsat olduğunu vurgulayan Bayraktar, bu dönüşüm sağlanırken geleceğin ihtiyaçları da dikkate alınıp enerji verimliliğine yönelik bütünleşik tasarlanmış yüksek enerji korunumlu bina ve yerleşimlerde güneş, biyogaz, jeotermal gibi yenilenebilir enerji destekli yenilikçi ve verimli teknolojiler ile üçlü üretim destekli karma bölgesel ısıtma ve soğutma ya da ağırlık verilmesi gerektiğini belirtti.

Ana teması İklime Uygun Mekanik Tesisat Çözümleri olan sempozyumda; Teknolojik sunumlardan ziyade hayata geçirilmiş örneklere ağırlık verildi. Avrupa’da geliştirilen iklime uygun tesisat çözümlerin soğuk Kuzey Avrupa iklimine uygun olması nedeniyle özellikle Güney Avrupa ve Akdeniz bölgesi için yeni çözümler getirilmesi gerektiği vurgulandı. Sempozyumda ele alınan bir diğer konu da yüksek yapılarda binaların işletmeye alınmasından bakım ve işletmesine kadar sürecin denetlenmesi konusu oldu. Bu alanda Türkiye’de de KİK (Kontrol, İşletmeye Alma, Kabul) (commissioning) sürecine uygun profesyonellerin yetiştirilmesi için REHVA’nın yürüttüğü eğitim programıyla ilgili TTMD ve REHVA arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Platin sponsorluğunu Aldağ, ve Mitsubishi Klima Sistemleri’nin üstlendiği 13. Uluslararası Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu’na destek veren markalar arasında; Alarko Carrier, Daikin, Orm, Boreas, Bosch Yaşam Teknoloji, Çayırova Boru, Danfoss, Gelişim Teknik, Norm Teknik, Üntes, Viesmann, Wilo ve İklimlendirme Sanayii İhracatçıları Birliği bulunuyor.

TTMD Hakkında: Isıtma, soğutma, havalandırma, iklimlendirme ve sıhhi tesisat alanlarında mekanik tesisat mühendisliğinin ve sektörün gelişmesi için 1992’de kurulan Türk Tesisat Mühendisleri Derneği TTMD, tasarımcı, uygulamacı, akademisyen, üretici, temsilci, işletmeci gibi farklı alanlardan profesyonellerin de katılımıyla 2.500’ü aşkın üyesinin ortak amaç için toplandığı sektörel bir dernektir. Ana amacı sektördeki mühendis ve mimarların mekanik tesisat ile ilgili konularda bilgilerini arttırmak olan dernek, buna yönelik düzenlediği teknik eğitim, kurs, seminer, çalıştay ve sempozyumlarla ulusal ve uluslararası projelerde yer alarak üniversite ve araştırma kurumlarının çalışmalarına destek olmaktadır. Bilginin küresel ölçekte üretilmesi ve paylaşılması için kurulmuş olan TTMD; ASHRAE, REHVA, CLIMAMED gibi uluslararası platformlarda  sektörümüzü temsil etmektedir. TTMD, iki yılda bir “Isıtma”, “Soğutma”, “Havalandırma”, “İklimlendirme” ve “Sıhhi Tesisat” alanlarında teknolojik gelişmeler ve yeni tasarımları ortaya koymak amacıyla uluslararası çapta Yapıda Tesisat Teknolojisi Sempozyumu düzenlenmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın