Siemens, Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’ndaydı

Siemens Türkiye, kaynak ve maliyet tasarrufu sunan ileri teknolojili dijital ürün ve çözümlerini, alanında Türkiye’nin en büyük etkinliği olan Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı’nda tanıttı.

Enerji verimliliğine yönelik benzersiz portföyüyle yüzde 90’a varan oranlarda enerji tasarrufu sağlayan Siemens Türkiye, 11-12 Nisan tarihlerinde Lütfi Kırdar’da düzenlenen 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı‘nda yenilikçi, çevre dostu ürün ve çözümlerini tanıttı. Etkinlik, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı himayesinde “Bir Kaynak Olarak Enerji Verimliliği-Enerjideki Gizli Hazine” temasıyla gerçekleştirildi.

Fuarda Siemens Türkiye’nin, dijitalizasyon odağında geliştirdiği ve binalardan elektrik şebekelerine, enerjiden sanayi sektörüne her alana dönük ürün ve çözümlerini tanıttığı standı ilgi topladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Özdil Nami, Malta Enerji ve Su Bakanı Joseph Mizzi de standı ziyaret ederek Siemens Türkiye yetkililerinden bilgi aldı.

Siemens Enerji Verimliliği Fuarı ve Forumu

Siemens Türkiye’den enerji verimliliğine katkı

Siemens Türkiye, son dört yılda gerçekleştirdiği bin 200’e yakın enerji verimliliği projesiyle 283 milyon TL’lik enerji tasarrufu sağladı. Bu tasarruf miktarı, 915 bin ton daha az karbondioksit emisyonu ve 268 bin ağaç dikimine eşdeğer katkı anlamına geliyor. Enerji verimliliği konusu henüz sadece bir sosyal sorumluluk projesi olarak algılanırken bile Siemens’in bu alanda çalışmalar yaptığını hatırlatan Siemens Türkiye Enerji Verimliliği Koordinatörü Hakan Olcay, Siemens’in enerji verimliliği sektöründeki rolü hakkında şunları ifade etti: “Bugün enerji verimliliği bir tercih değil, bir gereklilik. Daha rekabetçi, daha düşük maliyetli çalışabilmek için verimli enerjiye yatırım yapan şirketler benzersiz fırsatlara kapı açıyor. Siemens olarak inovasyon odağımız, uzmanlığımız ve entegre portföyümüzle her sektörün enerji ihtiyacını kusursuz biçimde karşılayabiliyoruz. Sadece müşterilerimizin ve iş ortaklarımızın değil, tüm bir ekosistemin enerji-verimli çalışmasını hedefliyoruz.

İnovatif ürünler ve çözümler

Elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalizasyon konularına odaklanarak topluma ve ekonomiye katkı sağlayan Siemens Türkiye’nin fuarda tanıttığı ürünler arasında şunlar yer alıyor:

• Akıllı Termostat

Siemens’in yeni nesil Akıllı Termostatı, ‘Yeşil Yaprak‘ özelliği sayesinde enerji tüketimini optimize ediyor ve yüzde %30’a varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor. Ortamla sürekli iletişim halinde olan ara yüzü ve kullanıcı dostu tasarımı ile öne çıkan Siemens Akıllı Termostat, mobil uygulama ile uzaktan kontrol edilebiliyor. Akıllı algoritması ve 6 farklı sensörü – sıcaklık, nem, aydınlık, yakınlık, varlık ve hava kalitesi – sayesinde bulunduğu ortamı 24 saatten kısa sürede tanıyor.

• SIESTORAGE

Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının şebekeye entegre olması ve dağıtık üretim tesislerinin yoğunluğu, elektrik şebekelerinin yapısını değiştiriyor. Siemens’in geliştirdiği SIESTORAGE enerji depolama çözümü; yenilenebilir enerji üretimi sırasında oluşan enerji dalgalanmaları, üretim ve tüketim arasında oluşan dengesizlik, şebekenin kararsızlığı ve güç kalitesinde azalma gibi problemleri ortadan kaldırıyor. Enerji şirketleri, şebeke operatörleri, endüstri tesisleri, şehir merkezlerindeki tesisler ve altyapı tesisleri için geniş çaplı bir çözüm sunan SIESTORAGE, işletmelerde enerji tasarrufu sağlarken modüler yapısı sayesinde de özel taleplere uygun olarak adapte edilebiliyor.

• Kojenerasyon, Trijenerasyon ve Biyokütle

Giderek zorlaşan rekabet ortamında sanayi sektörü oyuncularının süreçlerini etkili ve verimli bir şekilde yönetmesinin önemi artıyor. Bu konuda çözüm sunan verimli kojenerasyon sistemleri, toplam enerji maliyetlerini azaltırken güvenilir bir enerji arzı, çevreye duyarlı enerji politikalarına entegre sistemler ve tüm süreçlerde verimlilik sunuyor. Siemens Türkiye bu alandaki kapsamlı tecrübesiyle endüstriyel tesislerin ihtiyaç duyduğu kojenerasyon-trijenerasyon çözümlerine; gaz türbinleri, buhar türbinleri ve gaz motorlarından oluşan geniş ürün yelpazesiyle katkıda bulunuyor. Endüstriyel enerji üretiminde öncü olan Siemens; 400 MW gücü ile Türkiye’deki en büyük kojenerasyon tesislerine gaz ve buhar türbini, Türkiye’nin önemli biyokütle tesislerine ise buhar türbinleri sağlıyor.

• Enerji Verimliliği Analizi (Energy Efficiency Analytics)

Siemens’in modüler ve bulut tabanlı Energy Efficiency Analytics çözümü, enerji izleme ve analiz yeteneği ile verimliliği artırıyor. 3 adımda hızlıca hayata geçirilen çözümde, önce işletmenin mevcut durumu tespit ediliyor. Daha sonra işletmede gerekli noktalara ölçüm cihazları, sensörler, haberleşme cihazları kurularak, veriler güvenli bir şekilde bulut sistemine aktarılıyor. Sistem altyapısı kurulduktan sonra verilerin analiz edilmesiyle enerji verimliliği sağlanacak noktalar keşfediliyor.

• Enerji Performans Sözleşmeleri

Enerji Performans Sözleşmeleri, Siemens çözümleriyle yapılan yatırımların kendini kısa bir sürede karşılayacağını taahhüt ediyor. Siemens’in yenilikçi ve uçtan uca çözümleri, binalarda ve endüstride ısıtma-soğutma, iklimlendirme, aydınlatma, enerji verimliliği uygulamaları gibi birçok farklı alanda enerji tasarrufu sağlayarak işletme maliyetlerini düşürüyor. Yapılan yatırımlar önemli tasarruflar sağlayarak bir işletmedeki ekipmanların yenilenmesine, performansının artmasına ve teknolojik olarak iyileştirmelerine olanak sağlıyor.

Etkinlik kapsamında düzenlenen panellerde Siemens, enerji verimliliğindeki yeni trendleri katılımcılarla paylaştı. Siemens AG İsviçre Eğilimler ve Endüstri İşleri, Bina Teknolojileri Kıdemli Yöneticisi Volker Dragon, “EPS Piyasa Gelişiminde, Başarı Faktörleri ve Bariyerler” başlıklı panelde konuşma yaptı. Etkinliğin ikinci gününde gerçekleşen “Enerji Yönetiminde Depolama Sisteminin Faydaları” panelinde ise Siemens Türkiye Satış Müdürü Oğuzhan Çayırezmez, Siemens’in SIESTORAGE teknolojisiyle gerçekleştirilen uygulamalardan örnekleri paylaştı. Aynı gün gerçekleşen “Enerji Verimliliğinde Bulut Tabanlı Büyük Veri Analizi” panelinde ise Siemens Türkiye Enerji Yönetimi İnovasyon Yöneticisi Yusuf Kaya, enerji verimliliğinde büyük verinin etkisini, veri analizinin önemini ve bu alanda Siemens’in sunduğu çözümleri aktardı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın