MMO Isı Yalıtım Programı

MMO Isı Yalıtım Programı yürürlükteki TS825’te açıklanan hesap kabul ve yöntemlerine tam olarak uyumlu olan yazılımla, farklı yapılar ve bunlara bağlı çok çeşitli kesitler, kapı ve pencereler oluşturulabilmektedir. Geliştirilen yazılım kullanılarak özgül ısı kaybı, yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı, yoğuşma çizelgeleri ve grafikleri kolaylıkla hazırlanabilmekte, otomatik raporlar oluşturulabilmektedir.

Bu program kullanılarak, TS 825 “Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları” standardında tanımlanan özgül ısı kaybı ve yoğuşma tahkikine yönelik hesaplamalar yapılabilmekte ve hesaplanan değerlerle standartta tanımlanan sınır değerler mukayese edilerek, tasarlanan binanın enerji verimliliği ile ilgili ulusal mevzuatlara uygunluğu değerlendirilmektedir.

Programın temel olarak işleyişi TS 825 standardına paraleldir. Programda öncelikle standarda tabi yapı ile ilgili bilgi girişleri yapılmakta, yapının yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı ve yoğuşma hesapları yapılarak standartta belirtilen kriterlerin sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmektedir. Bu iki kriterden birinin bile sağlanmaması durumunda tasarımda yeniden düzenleme (malzeme tip ve/veya kalınlık ve/veya diziliminin değiştirilmesi, buhar kesici vb. yeni malzemelerin eklenmesi) yapılmalıdır. Bu işleme yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı ve yoğuşma kriterlerinin her ikisi de sağlanana kadar devam edilir. Projenin uygunluğu sağlandıktan sonra Belediyelerce talep edilen ve hazırlanması zorunlu olan Isı İhtiyacı Kimlik belgesi oluşturulur. Programda hesaplamaların ardından isteğe bağlı olarak geri ödeme süresi hesabı yapılarak, yalıtım yatırımının enerji tasarrufu ile kendini ne kadar sürede geri ödediği belirlenebilir.

Dosya indirme linki: MMO Isı Yalıtım Programı

TS825 ısı yalıtım hesaplama programı kullanımı ile ilgili program kütüphanesinden faydalanabilir, ısı yalıtım yönetmeliği ve tavsiye edilen u değerlerine dikkate alarak hesaplama yapabilirsiniz.

MMO Isı Yalıtım Programı hakkında yükleme bilgileri:

– Bilgisayarınızda “Access 2000 veya üstü” kurulu ise zipli paketi indirip, uygun gördüğünüz herhangi bir konuma açıp, hemen kullanmaya başlayabiliriz. Access paketin kurulu değilse Microsoft veri tabanından dosyayı indirebilirsiniz. Access İndirme Linki
– Program klasörünü birden fazla kaydedebiliriz, (aynı anda birden fazla program açmamak koşuluyla) farklı işlemler için kullanabiliriz.
– Program farklı rakam formatlarını (nokta, virgül) denetler. Ancak yine de sorun yaşanırsa ( Bölgesel ve Dil Seçenekleri / Ondalık Simgesi: Virgül, Basamak ..: Nokta) yapılabilir.
– Bilgisayarımızda bir yazıcı tanımlı değilse (lokal veya ağ üzerinde) mutlaka bir yazıcı ( örneğin HP LaserJet Series II vb.. ) kuralım.

Kaynak: TMMOB, Makina Mühendisleri Odası, MMO Isı Yalıtım Programı, mmo.org.tr

MMO Isı Yalıtım Programı

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın