Mekanik Tesisatta Proje Yönetimi, Timezeta

Proje yönetimi, belirli bir projenin elde bulunan sınırlı kaynaklar, sınırlı zaman ve sınırlı iş gücü ile istenilen neticeye ulaştırılması için izlenen yolların bütününe verilen addır.

Günümüzde büyük ölçüde küreselleşen ekonomik alanlarda, plansız ve programsız başarıya ulaşmak neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Yeni bir ürün üretmek ya da var olan bir soruna çözüm getirmek için başlatılan projeler, ancak etkin bir proje yönetimi ile istenilen sonuçları vermektedir. Proje yönetiminden yararlanılan alanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Mekanik tesisat sektörü de bu konuda önemli bir yer tutmaktadır.

Mekanik tesisat projeleri tasarım, tedarik, saha organizasyonu, finans gibi pek çok süreci içinde barındırmaktadır. Her bir sürecin kendi içinde bir çok dinamiği vardır, bu sebeple süreçlerin planlı bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir.

Timezeta Proje Yönetimi

Mekanik projeler genellikle mühendislik hesaplarıyla başlar ve devamında maliyet analizi, sözleşme süreci, tedarik planlaması, saha organizasyonu, tedariklerin yürütülmesi, bütçe kontrolleri, test ve devreye almalar, hekadişler ve proje kapanış adımlarıyla devam eder ve sonlanır. Mekanik projelerde en önemli husus projenin istenen zamanda, öngörülen bütçeyle ve kapsamda tanımlanan kaliteyle tamamlanmasıdır.

Mekanik Tesisatlarda Proje Yönetimi Nasıl Olur?

Yapılarda çoğu zaman birden fazla mekanik tesisat türü bir arada yer almaktadır. Bu tesisat türlerinden her birinin farklı uygulama ve takip süreçleri bulunmaktadır. Karmaşık süreçler barındırmasından dolayı mekanik tesisatlar, inşaat projesinin içerisinde ayrı bir projelendirmeye tabidir. Mekanik tesisatların doğru şekilde döşenebilmesi ve inşaat projesinin aksamasına engel yaratmayacak biçimde planlanması açısından proje yönetimi büyük bir önem arz etmektedir.

Mekanik tesisatlarda en önemli husus, inşaatın diğer faaliyetleri ile entegre biçimde hareket edebilmektir. Zira yapının kısa süre içerisinde tamamlanabilmesi adına tüm faaliyetlerin eş zamanlı olarak yürütülmesi gereklidir. Mekanik projelerin proje yöneticileri ve yönetim ekibi, inşaatın diğer kısımlarındaki yöneticiler ve çalışanlar ile sürekli irtibat halinde olmalı ve bu entegrasyonun aksamaması için çaba göstermelidir.

timezeta

Proje türü ne olursa olsun, proje yönetiminin süreçleri büyük ölçüde aynı kalmaktadır. Mekanik tesisatlar da proje yönetimi için de ilk atılması gereken adım, projenin tasarlanması ve planlanmasıdır. Özellikle aynı anda birkaç mekanik tesisat projesinin yönetilmesi gereken durumlarda birden fazla proje yöneticisinin olmasına gereksinim duyulabilmektedir. Proje yöneticisinin bir tane olduğu durumlarda ise her mekanik tesisat alanında uzman en az bir yardımcı bulundurulmalıdır.

Planlama işlemi esnasında maliyet ve zaman planlamasına özellikle dikkat edilmesi gereklidir. Özellikle projenin istenilen zamanda tamamlanabilmesi adına, diğer birimler ile entegre biçimde çalışmak önemlidir. İnşaat içinde bir birim faaliyet gösterirken diğerinin durması ve beklemesi hem inşaatın hem de mekanik tesisat projesinin aksamasına neden olmaktadır. Maliyet hesabı ise mekanik tesisat için ayrılan bütçenin aşılmamasına özen gösterilerek yapılmalıdır.

Projede planlanma aşamasından sonraki aşama, planın uygulanmasıdır. Bu aşamada, daha önce belirlenmiş olan kurallar ve hedefler çerçevesinde proje adım adım hayata geçirilmektedir. Projeye dair bir sorunun olup olmadığını takip etmek adına belirli aralıklarla durum analizi yapılması ve hedeflerde yaşanan sapmaların belirlenmesi gereklidir. Ayrıca planlama aşamasında yapılan risk analizinde yer alan risklerin dışında ortaya çıkan riskler iyi tespit edilmeli ve bunlara anlık olarak müdahale edilmelidir.

Mekanik tesisat projelerinde yönetimin başarıya ulaşabilmesi adına iletişime de önem verilmelidir. Hem proje içinde farklı birimlerde yer alan çalışanlar hem de proje dışında kalan ve inşaatın diğer kısımlarında görevli olan çalışanlarla sürekli olarak iletişim halinde olunmalıdır.

Sonuç olarak;
• Mekanik tesisat proje süreçlerinizde aksama olmaması;
• Oluşabilecek karmaşanın önlenmesi;
• Beklenmedik maliyetlerin ortadan kaldırılması;
• Personeller arası oluşabilecek iletişimsizliğin önüne geçilmesi;

Ve kısacası projenin müşteri görüşmesinden kapanışına kadar olan tüm sureci tek bir platformda toplamak ve projenizi dünyanın neresinde olursanız olun tek tıkla kontrolünü sağlamak için sizleri Timezeta ile tanışmaya davet ediyoruz. Dilerseniz https://timezeta.com/ucretsiz-deneyin/ adresinden form doldurarak ücretsiz kullanmaya başlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın