Klima Santrali Hava Kaçakları ve Filtreler

Santrallerde hava kaçağının doğal olarak mümkün olduğu kadar az olması istenmektedir. Hava kaçaklarının ana nedeni, santral içi ve dışı arasındaki basınç farkıdır. Santral içinde oluşan pozitif basınç durumlarında, santral içi havası dışarıya sızarken, negatif basınç durumlarında ise hava, dış ortamdan santral içine sızmaktadır. Eşit pozitif veya negatif basınç değerlerinde hava kaçak oranı farklı olabilir. Bu nedenle EN 1886 standardında, hava kaçak sınıfı pozitif ve negatif basınç durumları için farklı oranlarda tanımlanmıştır.

Klima santralinin konstrüksiyonuna ve nominal çalışma basıncına bağlı olarak hava kaçağı aşağıdaki test şartlarında ölçülür:

• Eğer cihazda sadece negatif basınç varsa, tüm hücreler 400 Pa negatif basınçta
• Eğer fandan sonraki çalışma basıncı 250 Pa’dan fazla ise, pozitif basınç hücreleri 700 Pa ve üzerinde.

Eğer çalışma basıncı 700 Pa’ın üzerinde ise pozitif basınçlı hücreler çalışma basıncında test edilir. Geri kalan bölümler 400 Pa negatif basınçta test edilir. İlgili gövde bölümünde izin verilen hava kaçağı filtre sınıfı ile ilişkilidir. Makale sonunda, ilgili filtre sınıfları ile birlikte hava kaçak sınıfları verilmektedir.

EN 1886 – 2007’e göre hava kaçak sınıfı tablosu

Kaçak sınıfı 2007 (1998)-400 Pa’da maksimum kaçak L/sm2+700 Pa’da maksimum kaçak L/sm2EN779’a göre maksimum filtre sınıfıKalite
L1 (-)0,150,22F9’dan iyi++
L2 (B)0,440,63F8-F9+
L3 (A)1,321,90G1-F7

Filtreler

HVAC sistemlerindeki filtrelerin görevi sadece havalandırılan odaları kirlilikten korumak değil, aynı zamanda HVAC sisteminin kendisini korumaktır. EN 779’a göre F5 ve F9 filtre sınıflarının kullanımı ile bu sağlanabilir. Filtreler üretilirken bakteri oluşumuna neden olacak eleman ve malzemeler kullanılmamalıdır. Sızdırmazlık, direnç ve bypass kaçakları için genel şartlar EN 1886’da belirtilmiştir. Filtre bölümünün servis tarafına kapı konmalıdır. Servis kapısının eni ve boyu sökülüp değiştirilmesi gereken filtre elemanından büyük olmalıdır. Servis kapısı tarafında ve filtrelerin ön tarafında filtrelerin çıkarılması ve değiştirilmesi için yeterli boş alan olmalıdır. Filtre bölümüne basınç kaybını görmek için manometre eklenmelidir. Soğuk iklimlerde kırağının toplanma olasılığı için giriş havasının hafif ön ısıtmaya tabi tutulması gerekir. Aşağıdaki tabloda partikül boyuna göre kullanılması gereken filtre sınıfları belirtilmiştir. Klima santralinde kullanılan filtreleri altı ana grupta toplayabiliriz.

1. Ön Filtreler (Düşük Verimli)
2. Hassas Filtreler (Orta / Yüksek Verimli)
3. Rijid Filtreler
4. HEPA ve ULPA Filtreler (Çok Yüksek Verimli)
5. Aktif Karbon Filtreler
6. Nükleer Filtreler

Partikül boyu ile filtre sınıfı ilişkisi

Partikül boyutu (μm)Filtre sınıfı
30-10 μmG1-G3
10-15 μmG4
5-3 μmF5
3-1 μmF6-F8
1-0,5 μmF9
0,5-0,01 μmH13

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın