Kazan, Pompa, Kollektör, Boyler Bağlantısı Eğitim Videosu

Kazan dairesi bağlantı şeması üzerinde yoğuşmalı kazan tipleri ve çalışma prensibi, kollektör seçim ve bağlantısı, frekans konvertörlü ve sabit tip sirkülasyon pompası seçimi, 3 yollu motorlu vana kullanımı, boyler ve plakalı eşanjör akümülasyon tankı bağlantı gereksinimleri detaylı olarak anlatılmıştır.

Online Hesap Modülleri

1- Kollektör Hesabı
2- Denge Kabı Hesabı
3- 3 Yollu Motorlu Vana Hesabı

Kollektör: Kollektör mekanik tesisat projelerinde herhangi bir kaynaktan gelen akışkanın dağıtımı ve toplanması işlemini yapar.Isıtma sisteminde gidiş dönüş kollektörü ve tek kollektör sistemi kullanılmaktadır.

Denge Kabı: Denge kabı sistemde dolaşan su debisini ayarlayabilmek için gerekmektedir. Cihazın üzerinden geçireceğimiz debi her zaman sabit olmalıdır. Eğer sistemde daha fazla debi dolaşıyorsa araya denge kabı konularak fazla debi buradan boşaltılır.

3 Yollu Motorlu Vana: Isıtma sistemlerinde yönlendirme ve karıştırma vanası olarak kullanılır. Tesisatda sistemdeki akışkanın (suyun) sıcaklığını ayarlar. Karışım amacıyla kullanıldığında, iki farklı sıcaklıktaki devrelerden gelen su, vanada karışır ve karışım sıcaklığı ile vanadan çıkar. Ana hatta giden su miktarı her daim aynıdır. Vanadan çıkan suyun sıcaklığı değişir. Yönlendirme amacıyla kullanıldığında gelen su, vanada iki kola ayrılarak vananın diğer iki kolundan çıkar. Giren su sıcaklığı ile vanadan çıkan su sıcaklığı aynıdır. Yani vanada sıcaklık değişmez, ana hatta giden su miktarında değişme olur.

Plakalı Eşanjör: Herhangi bir fiziksel temas olmaksızın aralarında sıcaklık farkı olan – sıvı veya gaz – iki akışkanın (birbirine karışmaksızın) birinden diğerine ısı transferini sağlayan devre elemanıdır.

Boyler: sıcak su, kaynar su veya buhardan faydalanarak sıcak su hazırlayan cihazdır. Bu cihazlar soğuk ve sıcak ortamların akış yönlerine, cidar sayısına ve sıcak ortamın cinsine göre sınıflandırılırlar.

İlgili Yazılar

2 yorum

Merhabalar, çizimi paylaşmanızı rica edeceğim.

Hüseyin KAYNAK  -  17 Nisan 2019 / 15:57

Nevzat Bey merhaba,
İlgili tesisat projeleri autocad çizimleri Nisan 2019 tarihleri içerisinde yayına alınacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın