ISH 2019 Fuarında “Uluslararası” Seviye Yakalandı

Dünyanın önde gelen HVAC + Su fuarı olan ISH, 11-15 Mart 2019 tarihleri arasında, bir kez daha Alman ve uluslararası ziyaretçiler ve katılımcılar için öneminin etkileyici bir örneğini sundu.

161 ülkeden (2017’de 153 ülke) 190.000 civarında ziyaretçi (2017’de 198.810), ISH 2019’daki en son yenilikleri ve trendleri keşfetmek için Frankfurt Fuar ve Sergi Merkezi’ne geldi. Beş gün boyunca, 57 ülkeden 2532 katılımcı (Almanya’dan 868, yurtdışından 1.664) yeni ürünlerini ilk kez ISH Fuarında sundu. Bu yıl, çok daha yüksek bir seviyede “uluslararası” seviye yakalandı. Katılımcıların yüzde 66’sı (2017’de yüzde 64) ve ziyaretçilerin neredeyse yüzde 48’i (2017’de yüzde 40 civarında) Almanya dışından geldi.

Messe Frankfurt İcra Kurulu Başkanı Wolfgang Marzin fuarın başarısından memnun, şunları söyledi: “ISH, bir kez daha sektörün tüm uluslararası oyuncuları için bir bağlantı noktası olduğunu gösterdi. İklim hedeflerinin yerine getirilebilmesi için ISH süresince geliştirilen diyalogların önemi büyük.

En fazla ziyaretçinin geldiği ülkeler; Çin, İtalya, Hollanda, Fransa, İsviçre, İngiltere, Polonya, Belçika, Avusturya ve Çek Cumhuriyeti oldu. Yapılan pazar araştırmasının sonuçları, yüzde 97 oranında yüksek ziyaretçi memnuniyetinin olduğunu doğruladı.

ISH 2019

Hem katılımcılar hem de ziyaretçiler ekonomik görünümü olumlu olarak değerlendirdi. Katılımcı tarafında, yüzde 92 oranında memnuniyet kaydedildi. Alman katılımcılarda, bu oran yüzde 93 ile daha da yüksek çıktı. Ziyaretçi tarafında genel memnuniyet düzeyi ise yüzde 92; Alman ticaret ziyaretçilerde, bu oran yüzde 94 ile yine daha yüksek olduğu görülüyor.

ISH fuarı ile eşzamanlı düzenlenen dördüncü güvenlik konferansı Intersec 13 Mart Çarşamba günü iki yoğun günün ardından sona erdi. Konferansa proje, uygulama ve bina-hizmet sistemlerinin işletilmesi meslek disiplinlerinden Alman ve uluslararası uzmanlar katıldı (2017’de 180 katılımcı bulunuyordu).

Bir sonraki ISH fuarı, 22-26 Mart 2021 tarihleri arasında Frankfurt’ta yapılacak.

İSİB, ISH Frankfurt fuarında Türk firmalarına destek oldu

İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) 11-15 Mart tarihleri arasında düzenlenen ISH’da yerini aldı. 161 ülkeden yaklaşık 190 bin ziyaretçinin katıldığı fuarda İSİB de üyelerine, üyesi olmayan katılımcılara ve tüm ziyaretçilere info standında ve fuar firması tarafından temin edilen toplantı salonlarında ikili iş görüşmeleri yapılabilmesi kapsamında imkanlar sundu.

Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal ve Başkan Yardımcısı Zeki Poyraz tarafından yapılan firma ziyaretlerinde İSİB faaliyetleri hakkında bilgi alırken devlet yardımları konusunda da ayrıca devlet yardımları personeli tarafından bilgilendirme çalışması yapıldı. Ayrıca, fuar alanında ve şehir merkezinde de Türk iklimlendirme sektörünü tanıtan reklam çalışmaları da gerçekleştirildi.

İSİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şanal, ISH fuarının bu yıl hem katılımcı hem de ziyaretçi açısından daha iyi geçtiğini söyleyerek, İSİB olarak Türk iklimlendirme firmalarının yanında olduklarını ifade etti. Sektörün en önemli fuar organizasyonu olan ISH’yı en iyi şekilde değerlendirmeye çalıştıklarını belirten Şanal, fuara 127 Türk firmasının katıldığını ve bu sene kendilerine ayrılan sergi alanlarında metrekare bazında artış yaşandığına dikkat çekti. İSİB’in gerek fuar gerekse ticari heyet organizasyonlarına ciddi bir ekiple hazırlandığını vurgulayan Şanal, ISH’da da sektörün diğer kuruluşları ile birlikte etkin çalışmalarda bulunmaya önem verdiklerinin altını çizdi. İSİB’in sektör ihracat pazarını genişletme çalışmaları kapsamında, uluslararası fuarların önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Şanal, “Ülkemizin içinde bulunduğu durumda hepimiz ihracatın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Bu nedenle İSİB olarak hem sektörümüzün hem de ülkemizin dış pazarlarda daha etkin ve güçlü bir konumda olabilmesi için yoğun bir çalışma temposu içine girdik. Sektör firmalarımızın da ISH ve diğer fuarlara ciddi anlamda hazırlandıklarını gördük. Umarım ISH fuarı firmalarımıza yeni kapılar açmıştır. Fuardan İSİB olarak olumlu bir enerji ile döndük” diye konuştu.

ISH Frankfurt fuarında Türkiye HVAC&R pazar verileri uluslararası sektör ve basın ile paylaşıldı

1994 yılından beri düzenli olarak İSKİD tarafından hazırlanan İSKİD İstatistikleri, ilk kez ISH Frankfurt fuarında uluslararası katılımla gerçekleşen resepsiyonda paylaşıldı.

Yapılarda su, enerji, ısıtma ve soğuma sistemlerine odaklanan, dünya ticaretine yön veren son teknoloji ürünlerin sergilendiği fuar bu yıl 11 Mart Pazartesi günü kapılarını ziyaretçilerine açıtı. İSKİD, fuarda, Galeria 25 nolu standında ziyaretçilerine iklimlendirme sektörünü anlatırken, gerçekleşen sunum ile katılımcılar Türkiye iklimlendirme sektörü ile ilgili rakamsal veriler hakkında da bilgi sahibi oldular.

Eurovent Derneği ve İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) işbirliği ile düzenlenen etkinlikte açılış konuşmasını İSKİD Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Atasoy yaptıktan sonra, İSKİD’in üyesi olduğu Eurovent Derneği’nden İş Geliştirme Sorumlusu ve Stratejik İlişkiler Takım Lideri Morten Schmelzer, işbirliğinde olmaktan ve Türkiye ile süren olumlu ilişkilerden duyduğu memnuniyeti belirtti. Daha sonra konuşmaya davet edilen Frankfurt Ticaret Ataşesi Tansu Günendi, Almanya’da böyle bir etkinlik düzenlenmesinden ve Türk üreticileri uluslararası organizasyonlarda böylesine etkin olarak görmekten mutlu olduğunu belirterek Almanya ile ticari ilişkilere değindi.

İSKİD Başkanı Ozan Atasoy’un sunum yaptığı TURKISH HVAC&R MARKET PRESENTATION & RECEPTION etkinliği ile Türkiye split klima, VRF, klima santrali, fancoil ve eşanjörlerin pazar verileri paylaşıldı. Sunumda ayrıca Türkiye’nin yatırım konusunda avantajlarından bahsedilerek son yıllarda global markaların tercih bölgesi olduğu vurgulandı.

Sunum ve resepsiyon özellikle farklı ülkelerden sektör temsilcilerini buluşturması açısından fuara farklı bir özellik kazandırdı.

Türkiye iklimlendirme sektörünün etkili yurtdışı tanıtım enstrümanı hvac&r Turkey dergisinin ilk ücretsiz dağıtım durağı da ISH 2019 fuarı oldu. Uluslararası basın standında ilgilileri ile buluşan hvac&r Turkey dergisi, İngilizce dilinde yayımlanmış yegane dergi oldu. hvac&r Turkey dergisinin bir sonraki dağıtım durağı, 25-27 Nisan 2019’da Bağdat Irak’ta düzenlenecek MegaClima olacak.

ISH 2019 Fuarına Katılan Türk Firmalar

13E MAKİNA SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
2ADELL ARMATÜR VE VANA FABRİKALARI A.Ş.
3AEON MODERN ISI SAN. TİC. LTD. STI.
4AFS BORU SANAYİ A.Ş.
5AKSA MOTOR FAN TURİZM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
6ALFA MAKİNA KAZAN SAN. İNŞ. TAAH. İMA. İÇ VE DIŞ TİC. A.Ş.
7ANADOLU BAKIR A.Ş.
8APAYDİN METAL ÜRÜNLERİ SAN. TİC. A.Ş.
9ARAL MAKİNA MADENİ EŞYA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
10ARES PHE
11ARTEMİS İNŞ SAN. VE MALZ. PAZ. TİC. A.Ş.
12ASTERM ISI SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.
13ATC AIR TRADE CENTRE HAV. SİS. SAN. VE TİC. A.Ş.
14BAHÇIVAN ELEKTRİK MOTOR SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
15BAŞOGLU KABLO VE PROFİL SAN. VE TİC. A.Ş.
16BAYMAK MAKİNE SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
17BES YAPIÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
18BOYSIS MAKİNE TAAHHÜT SAN VE TİC A.Ş.
19BSK HAVALANDIRMA EKİPMANLARI A.Ş.
20BURAL SOLAR SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
21CARISA RADIATORS LTD.
22CENK ENDÜSTRİ TESİSLERİ İMALAT VE TAAHHÜT A.Ş.
23CERASTYLE
24COPA ISI SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
25CVS HAVALANDIRMA SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
26ÇANAKÇİLAR SERAMİK SAN. VE TİC. A.Ş.
27ÇETİN GRUP ENERJİ ÜRETİM SİST.İNŞ. BİLİŞİM PLASTİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
28ÇUKUROVA ISI A.Ş.
29DEKORPANEL ISI SİSTEMLERİ PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
30DFC MAKİNA MÜHENDİSLİK SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
31DİKKAN A.Ş..
32DOĞU İKLİMLENDİRME SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
33DUYAR VANA MAKİNA SAN. VE TİC A.Ş.
34E.C.A. ELEKS DIS TİCARET A.Ş.
35ECOSTAR & ECODENSE
36EGE VİTRİFİYE SAĞLIK GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
37EMİN TEKNİK HORTUM VE MAKİNA SAN. A.Ş.
38ENEKO HAVALANDIRMA VE ISI EKONOMİSİ SİSTEM TEK. MAK. SAN. VE TİC. A.Ş.
39ENOVER ENERJİ VE ISI SİSTEMLERİ ÜRETİM MÜH MÜŞ. PROJE DANS. PAZ. SAN. VE TİC. A.Ş.
40ENPİ ELEKTRONİK
41ERASLANLAR İNŞAAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
42ERO-PLAS PLASTİK ENJEKSİYON-FİLE – SERİGRAFİ-MATBAA VE AMBALAJ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
43ERTA ELEKTROMEKANİK İMALAT SAN. VE TİC. A.Ş.
44ESKA VALVE LTD. ŞTİ.
45ESVIT LAPINO SANITARYWARE / TURKEY
46EVREN METAL SAN. VE TİC. A.Ş.
47FAF VANA SAN. VE TİC. A.Ş.
48FANEKS ELEKTRİK MOT. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
49FORMUL PLASTİK VE METAL SANAYİ A.Ş.
50FRİTERM TERMİK CİHAZLAR A.Ş.
51GASSERO ISI TEKNOLOJİLERİ SAN. LTD. ŞTİ.
52GASTECH MÜH. MÜŞ. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
53GURALVİT | HERİS SERAMİK VE TURİZM SAN. A.Ş.
54HACI AYVAZ ENDÜSTRİYEL MAMÜLLER SAN. VE TİC. A.Ş.
55HELS ENDUSTRİYEL MAM. SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
56IDEVİT SERAMİK SAN VE TİC A.Ş.
57IFYIL TERMO İKLİMLENDİRME SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
58IMPELAIR İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ MAK. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
59INTERMETALFLEX A.Ş.
60ISKID AIR-CONDITIONING AND REFRIGERATION MANUFACTURERS’ ASSOCIATION
61ISK-SODEX 2019 ISTANBUL-TURKEY / HANNOVER MESSE SODEKS FUARCILIK A.Ş.
62ISVEA 1962 ITALIA (ECE BANYO A.Ş.)
63IŞIL MÜHENDİSLİK A.Ş.-FLEXIVA VENTILATION SYSTEMS
64İMBAT AIR CONDITIONING AND REFRIGERATİON SYSTEMS
65İZ YAPI MALZEME VE EKİPMANLARI SAN. TİC. A.Ş.
66JAPAR DIŞ TİCARET A.Ş.
67KALORİ ISI SİSTEMLERİ DOĞALGAZ YAPI MALZ İNŞ. SAN VE TİC. LTD. ŞTİ.
68KARYA DESIGNER RADIATORS
69KARYER ISI TRANSFER SAN. VE TİC. A.Ş.
70KASPA DIŞ TİC A.Ş.
71KAYITES MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.
72KES KLİMA
73KEY BANYO VE MUFTAK ÜRÜNLERİ DİS. TİC. A.Ş. – BOCCHI
74KODSAN ISI TEKNOLOJİLERİ SAN VE TİC A.Ş.
75KONVEYÖR BEYAZ EŞYA OTOMOTİV SANAYİ TİCARET A.Ş.
76KORLE RADYATÖR SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.
77KROMEVYE SAN. VE TİCARET A.Ş.
78KUZU FLEX METAL SAN. TİC. A.Ş.
79MAKRO TEKNİK ENDÜSTRİ ÜRÜN. VE MAK. İMA. SAN. TİC. A.Ş.
80MAKTEK KAZAN RADYATÖR KLİMA SAN. VE. TİC. A.Ş.
81MERTİNOKS YAPI MALZEMELERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
82METSAN ENDÜSTRİYEL YAPIŞTIRICILAR TİCARET A.Ş.
83MGT FİLTRE SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
84MİKROPOR MAKİNA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
85NORM BAĞLANTİIVE TESBİT ELEMANLARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
86NUVİA ENERJİ TEKNOLOJİLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
87ODE YALITIM SAN. VE TİC. A.Ş.
88ONTROL A.Ş.
89ÖNAYSAN ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER ÜRETİM VE DIŞ TİCARET A.Ş.
90ÖNMETAL DÖKÜM SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
91ÖREN İNŞAAT TESİSAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
92ÖZKAN GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
93PAKDUŞ DUŞ VE KÜVET KABİNLERI İNŞ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
94PAKTERMO ÖLÇÜ ALETLERİ VE BORU SAN. VE TİC. A.Ş.
95PH DİZAYN YAPI ÜRÜNLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
96PLATİN GRUP MAKİNA İMALAT DIŞ TİC. PAZ. SAN. LTD. ŞTİ.
97RADİMAK A.Ş.
98ROTEK ENERJİ VE BACA SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
99SANOVİT SERAMİK TİCARET A.Ş.
100SAREM MAKİNA SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
101SELKOÇ ISITMA SOĞUTMA VE OTOMASYON SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
102SENSE & CONTROL TECHNOLOGIES CO. LTD.
103SERAMİKSAN TURGUTLU SERAMİK SAN. VE TİC A.Ş.
104SMALLART
105SMS TORK ENDÜSTRİYEL OTOMASYON ÜRÜNLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
106SOLİMPEKS SOLAR
107SPK-SOĞÜT PLASTİK VE KALIP SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
108STANDART POMPA VE MAK. SAN. TİC. A.Ş.
109SUMAK POMPA A.Ş.
110TANPERA TEKNOLOJİ VE ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLER SAN. VE TİC. A.Ş.
111TASKAZAN ALL THREADED RODS MANUFACTURING CO.
112TEKIS TUBE – PIPE FORMING
113TEKPAR MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.
114TERMOPAN – HEATMAX – ÜSTÜN ISITMA VE SOĞ. EKİP. İMA. PAZ. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
115THERMOKOZ ISI SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
116TORK BAĞLANTI ELEMANLARI SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
117TORUN BAKIR ALASIMLARİ METAL SAN. TİC. VE A.Ş.
118TUBEST BACA SİSTEMLERİ SAN TİC. A.Ş.
119TURKİSH HVAC & R EXPORTERS – ISIB
120TURKİSHCERAMİCS
121ULPATEK AIR FILTERS
122ÜNMAK ISITMA SİSTEMLERİ MAKİNA SAN. VE TİC. A.Ş.
123ÜNTES ISITMA KLİMA SOĞUTMA SAN. VE TİC. A.Ş.
124ÜNVEREN HAVA SİSTEMLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
125VEITO – CEMSAN ELEKTRİKLİ CİHAZLAR SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.
126VENTAS ISITMA SOĞUTMA ENERJİ SİST. İNŞ. SAN. VE TİC. A.Ş.
127VİRA ISI VE ENDÜSTRİYEL ÜRÜNLERİ A.Ş.
128VİSAM PLASTİK VE METAL ENJ. SAN. VE TİC. A.Ş.
129VİTRA – ECZACIBAŞI YAPİ GEREÇLERİ SAN. VE TİC. A.Ş.
130VOLT ELEKTRİK MOTOR SANAYİ VE TİCARET A. S
131WARMHAUS ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ A.Ş.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın