İklimlendirme ve Soğutma

İklimlendirme ve Soğutma teknolojileri ders notları içeriğinde, soğutma tanımı ve tarihçesi, ısı ve sıcaklık, termodinamik kavramlar, carnot çevrimleri, gaz kanunları, psikrometrik hesaplamalar bulunmaktadır.

İklimlendirme ve Soğutma teknolojileri ders notları giriş bölümünde alıntı;

“Bir maddenin veya ortamın sıcaklığını onu çevreleyen hacim sıcaklığının altına indirmek ve orada muhafaza etmek üzere ısının alınması işlemine soğutma denilebilir.

En basit ve en eski soğutma şekli, soğuk yörelerde tabiatın meydana getirdiği kar ve buzu muhafaza edip bunların sıcak veya ısısı alınmak istenen yerlere koyarak soğutma sağlanmasıdır. Kış aylarında meydana gelen kar ve buzu muhafaza ederek sıcak mevsimlerde soğutma maksatları için kullanma usulü M.Ö. 1000 yıllarından beri uygulanmakta olduğu bilinmektedir. Mısırlılar, geceleri açık gökyüzünü görecek tarzda yerleştirilen toprak kap içindeki sıvıların soğutulabileceğini tespit etmişlerdir. Bu soğutma şekli, gökyüzünün karanlıktaki sıcaklığını mutlak sıfır (–273 ̊C) seviyesinde olmasından ve ışıma (radyasyon) yolu ile ısının gökyüzüne iletilmesinden yararlanılarak gerçekleşmektedir. İmparator Neron, güneşin etkisinden korunmak için duvarları samanla izole edilmiş odalar yaptırmış ve bu odalarda sebze ve meyvelerin uzun zaman muhafazasını sağlamıştır.

Ticari maksatla ilk büyük buz satışı 1806 yılında Frederic TUDOR tarafından Antil adalarına 130 tonluk buz Favorite adlı tekneyle götürülmesi ile başlamıştır. İlk macerasından zarar etmesine rağmen bu olumsuzluğun depolanmadan kaynaklandığını, gerçekte ise buz işinde büyük kazançlar olduğunu görmüş, nakliye esnasında buzu uzun süre muhafaza etmek için teknesinde değişiklikler yaparak yılda 150.000.000 Tona ulaşan bir buz ticareti hacmi geliştirmiştir. Hatta başka ülkelere buz satmıştır. Tabiatın bahşettiği buz ile soğutma şeklinden 1880’li yıllara kadar geniş ölçüde yararlanılmıştır.”

İklimlendirme ve Soğutma Teknolojileri Ders Notu

%C4%B0klimlendirme%20ve%20So%C4%9Futma%20Teknolojileri

Bilgi: Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi programında öğretim görevlisi Makina Yüksek Mühendisi Orhan KISA hocamızdan alınan izinle, iklimlendirme ve soğutma teknolojileri ders notları dosyasını sitemizde paylaşıyoruz. Kendilerine paylaşımlarından ötürü teşekkür ediyoruz.

İklimlendirme ve Soğutma

İlgili Yazılar

1 Yorum

Faydalı bir ders notu olmuş, arşivime ekledim. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın