Havayı Neden Nemlendirmek Gerekir?

Kuru hava ortam havasından nemi çeker. Bu durum insanlar, hayvanlar, bitkiler, malzemeler ve üretim işlemleri üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir bu nedenle havayı nemlendirmek gerekir.

Eğer havanın bağıl nemi %40 rH’ın altında ise insanların hastalıklara karşı dirençleri çok düşer. Deri ve mukoza kuruyacağı için, davetsiz gelen virüs ve bakteriler ile vücut etkili bir şekilde savaşamaz. Sonuç: hastalanırız.

Birçok malzeme, havadaki nem seviyesinin değişmesinden etkilenir. Örneğin kağıt, tahta veya kumaşın kuruması, yırtılması veya biçiminin bozulmasını önlemek için tanımlanmış sabit bir neme ihtiyaç vardır.

Yiyecek ve gıda maddeleri, tazeliklerini ve sağlık bakımından yararlı durumlarını sadece soğuk oda veya depolarda su kaybetmeleri önlenirse sürdürebilirler.

Birçok üretim prosesi uygun hava nem seviyelerinde doğru uygulanabilir. Örneğin, ekmek pişirmek için gerekli hamur sadece doğru nem seviyelerinde kabarır ve peynir düzgün bir şekilde mayalanır.

Havayı Nemlendirmek

%50 rH’dan yüksek olan bağıl nem seviyeleri tehlikeli elektrostatik boşalmaları engeller. Bu koşulun sağlanması özellikle bilgisayar odalarında başlıca bir gerekliliktir.

Bitkiler, doğru nem seviyelerinde daha sağlıklıdır. Kuru atmosfer şartlarında, bodur büyüme görülür. Yapraklar, çiçekler ve meyveler daha küçük olur ve tazeliklerini uzun süre koruyamaz.

Hayvanlar, doğru nem seviyeli ortamlarda tutulduklarında daha sağlıklı olurlar ve daha iyi büyürler.

Sıcak, sağlıklı ve rahatlatıcı buharı sürekli besleyebilen güvenilir bir buhar üreticisi olduğu zaman, buhar banyosunun tadını çıkarabiliriz.

Kaynak: Alarko-Carrier

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın