Hava Akış/Debi Kontrolü

EN 13779’da belirlenen gereklere uygun olarak odada iç ortam hava kalitesini, ısıtma konforu ve nem için gerekli koşulları ayarlayan sistemlere havalandırma ve hava koşullandırma sistemleri denir.

Hava Dağıtım Cihazlarının Görevi

Hava koşullandırma sürecinde en önemli konulardan biri oda iklimidir. Sistemin ekonomik işleyişini ve gerekli hava kalitesini sağlamak için sistemdeki tüm hava akışı izlenmeli ve kontrol edilmelidir. Bu nedenle, hava dağıtım cihazlarına önemli görev düşer.

Hava Akış/Debi Kontrolü

Hacim Akış/Debi Kontrolü

VARYCONTROL (Değişken Kontrol) Tipi

Yardımcı güçle donatılan hava çıkış ünitelerinde değişken hava akışının/debinin sistem basıncından bağımsız kontrolünü sağlar.

VARYCONTROL- Easy (Kolay) Tip

Hava çıkış ünitelerinin tasarımında “kolaylık” düşüncesi kapsamında nominal ölçülere dayalı seçim, akış/debi ayarının özel aletler gerektirmeden yapılması ve işlevlerin göstergelerle kontrolu esas alınmıştır.

Mekanik Sistem – Güçlendirilmiş Kontrolör

Sabit havalı sistemler için hava akış/debi kontrolü yapılır. Bu ünitelerde yardımcı güce gerek yoktur.

Hava Akış Miktarının/Debi Ölçümü

İzleyici (slave) kontrolörün kontrolü ve/veya görüntüleme ya da izleme için kanal bölümünde hava akışının/debinin ölçümü.

Dengeleme ve Kapama

Kanal bölümünün dengelenmesi ve hava sızdırmaz şekilde kapatılması.

Patlama Koruması ve Özel Çözümler

Patlama korumalı bina alanlarında hava akış/debi kontrolü ve kapama. Laboratuvar binaları, oteller ve gemiler için özel üniteler vardır.

Temel Özellik: Hava koşullandırma sistemlerinin kurulmasında en temel özellik sabit ya da değişken olarak tasarlanabilecek olan hava akışıdır/debisidir. Buna göre, sabit hacimli/debili (CAV) sistemler ile, değişken hacimli/debili (VAV) sistemler arasında bir ayırım yapılır. Her iki tipin birleşimi teknik olarak uygun olduğundan bu özelikler sistem bölümlerinde uygulanabilir. Binanın vereceği tüm hizmetler esas alınarak sistem seçimi yapılır.

Sabit sistem sadece alan (zone) esaslı sıcaklık kontrolünün mümkün olduğu, örneğin ısıtma yüzeyi gibi, diğer sistemlerde ya da sıcaklık kontrolünün gerekmediği yerlerde mümkündür.

Makalenin Devamı

33-hava-akis-debi-kontrolu

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın