Değişken Hızlı Vidalı Kompresörler

Günümüzde bina sahipleri ve yöneticileri, uzun vadeli işletme giderlerini kontrol altında tutmak için iyi mühendislik çözümleri talep ediyorlar. Bu hedefe ulaşmak için ısıtma ve soğutma giderlerini azaltma imkanına sahip olmak çok önemli. Amerikan Isıtma-Soğutma ve Kava Koşullandırma Mühendisleri Birliği (American Society of Heating, Refrigeration and Air-Conditioning Engineers- ASHRAE) tüm binalarda kullanılan toplam enerjinin %50’sinin HK cihazları tarafından tüketildiğini tahmin ediyor.

Değişken Hızlı Vidalı Kompresörler

Değişken Frekanslı Sürücüler

Değişken frekanslı sürücüler- DFS (Variable frequency drivesVFD), soğutma gereksinimleriyle motor hızını tam uydurarak enerji israfını önler; bunun sonucu güç kullanımında çok önemli azalma sağlanır.

Çoğu durumda uygun fiyatlı ve fabrika montajlı DFS, verimi arttırmanın ve işletme giderlerini düşürmenin en maliyet etkili yollarından biridir. Hava Koşullandırma ve Soğutma Enstitüsü (Air Conditioning and Refrigeration Institute- ARI) Standartı 550/590 -2003’e göre, su soğutucuları zamanın %99’unda kısmi yükle çalışıyor; yani tasarım koşullarının dışında. Bu nedenle su soğutucusunun bina yük profiline uyması hem verimi hem konforu arttıracaktır.

Yakın zamana kadar değişken hızlı santrifüj kompresörleri çalışma saatlerinin çoğunluğunda enerji tüketimini düşürmenin en iyi yolu olarak kabul ediliyordu.

Vidalı bir kompresöre değişken hız uygulandığında da enerji tasarruf önemli ölçüde artıyor; çünkü değişken hızlı vidalı su soğutucu her zaman en yüksek miktarda hız düşmesini sağlayabiliyor. Değişken hızlı vidalı su soğutmalı soğutucuların yararlarını tam olarak anlayabilmek için santrifüjlü su soğutmalı soğutucuları incelemek gerekir.

Makalenin Devamı

40-vidali-kompresorler

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın