Daikin Avrupa Ticari Soğutma Pazarı Lideri AHT’yi Satın Aldı

Dünyanın en büyük iklimlendirme üreticilerinden Daikin, yeni satın almalarla büyümesini sürdürüyor. Daikin Industries en son olarak perakendeye yönelik ticari soğutucu ve dondurucu üretimiyle tanınan Avusturyalı AHT Group’u 881 milyon Euro’luk satın alma bedeliyle bünyesine kattı. Avrupa ticari soğutma pazarının lideri konumundaki AHT’nin satın alınmasıyla soğuk zincirin tüm aşamalarında yer alma hedefine bir adım daha yaklaşan Daikin, aynı amaç doğrultusunda 2016 yılında da İtalyan devi Zanotti’yi satın almıştı.

Daikin, Avrupa’daki süpermarketlere ve büyük mağazalara klimalar ve soğutucular tedarik etmenin yanı sıra konteyner gemilerinde kullanılan cihazlar ve gıda saklama depoları için klima gibi ürünlerin satışını da gerçekleştiriyor. İklimlendirmenin yanı sıra gıda soğutma sistemlerinden iklim kontrollü deniz konteynerlerine uzanan soğuk zincir ürün gamını çeşitlendirmeyi amaçlayan Daikin, bu çerçevede önemli satın almalar gerçekleştiriyor. Bu amaçla İtalya’nın önde gelen şirketlerinden Zanotti’yi 2016 yılında satın alan Daikin, şimdi de Avusturya’nın soğutma ve dondurma sistemleri üreticisi AHT’yi satın alarak soğuk zincir ticaretini genişletme konusunda önemli bir adım daha attı. Merkezi Osaka’da olan Daikin Industries ile AHT Group’un hisselerini elinde bulunduran fon yönetim şirketi İngiltere merkezli Bridgepoint arasında gerçekleşen satış ile şirketin tüm hisseleri 881 milyon Euro’ya satın alındı. Daikin Europe N.V. üzerinden gerçekleşen satın almanın gerekli tüm prosedürler yerine getirildikten sonra Ocak 2019’da tamamlanması öngörülüyor.

daikin AHT Group

ENERJİ TASARRUFU, SOĞUTUCU AKIŞKAN VE ÇEVRE

“Fusion 20” adını verdiği stratejik yönetim planında ticari soğutma faaliyetlerini genişletmek, enerji tasarrufu ve soğutucu akışkanlar ile ilgili çevre mevzuatlarını karşılamak gibi çeşitli öncelikler belirleyen Daikin, çalışmalarını bu paralelde sürdürmeye devam ediyor. Avrupa’da 2000 yılından bu yana süpermarketlere ve büyük mağazalara yüksek verimli soğutma ve dondurma sistemlerinin satışını gerçekleştiren Daikin, bu amaç doğrultusunda 2016 yılında İtalyan soğutucu üreticisi olan Zanotti’yi satın alarak gıda soğutma sistemlerinden iklim kontrollü deniz konteynerlerine uzanan soğuk zincir ürün gamını çeşitlendirdi. Bu satın alma ile soğuk zincirin tüketici tarafındaki soğutma dolapları segmentindeki skalasını genişleten Daikin, bu alandaki çalışmalarını stratejik anlamda güçlendirme fırsatını da değerlendirmiş oldu.

Daikin tarafından satın alınan Avrupa ticari soğutma pazarının lideri AHT Group, gıda perakendecilerine yönelik ticari soğutucu ve dondurucular geliştirerek bunların üretimini ve satışını gerçekleştiriyor. “Tak ve çalıştır” tipi dolaplar konusunda uzman olan şirketler arasında yer alan AHT, tüketicinin her geçen gün değişen ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdiği yeni ürünleri piyasaya sürerek pazara liderlik yapıyor. Şirket bunun yanı sıra teknolojik kabiliyetlerini ve ticari kaynaklarını kullanarak dünyanın önemli perakende mağaza zincirlerini de içine alan büyük müşterilere hizmet veriyor.

Bu satın almayla birlikte Daikin, AHT dolaplarını kendi geniş ürün yelpazesine, hizmetlerine ve klima ve soğutma cihazlarına dayanan çözümlerine dahil etmiş oluyor. Bu da Daikin’in klima ve soğutma ürünlerinin tam koordinasyonuyla müşterilerin tüm ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılamasını sağlayan bir şirket haline getirmesine olanak veriyor. Bu satın almanın Daikin’in Avrupa’daki ticari temellerini güçlendirmesi, ABD’deki gücünü artırması ve hem popülasyon hem ekonomik kalkınma açısından önemli gelişmeler kaydeden Asya’da soğutma ticaretini tam ölçekli olarak teşvik etmesi bekleniyor.

BÜTÜNSEL HİZMET

Soğutucu ve dondurucu ticareti, özellikle gelişmekte olan ülkelerde gıdaların saklanması ve gıda atıklarının azaltılması ile ilgili dünya genelinde mevcut kritik zorlukların aşılmasına katkıda bulunduğundan yüksek öneme sahip bir sosyal olgu olarak da karşımıza çıkıyor. Soğutma ticareti enerji tasarrufu, inverterler ve soğutucu akışkan kontrolü dahil şirketin birçok alanda barındırdığı gelişmiş teknolojiler sayesine Daikin’e muhteşem fırsatlar sunuyor. Şirketin temel klima ticaretiyle yakın bir ilişkiye sahip olduğundan soğutma ticaretinin, Daikin’in mevcut operasyonlarında iyi bir sinerji yakalamasına yardımcı olması bekleniyor. Küresel sorunların çözümüne kendi benzersiz katkısını sunmayı hedefleyen Daikin, enerji ve çevreye dayalı hizmet çözümleriyle yeni bir değer sunmayı hedefliyor.

Daikin, alışılagelmiş ürünlerine ek olarak AHT’nin ürettiği soğutucu ve dondurucuları sunarak kendi müşteri tabanını genişleterek, perakende müşterilerine daha yakın olmayı hedefliyor. Ayrıca, cihaz montajından, devreye alma ve bakıma kadar geniş bir hizmet aralığı da sunan Daikin, bu hizmetlerini her geçen gün güçlendiriyor. Daikin, geniş bir skalada müşterileriyle buluşturduğu ürünlerine ek olarak sunduğu çözümleri, uzaktan kontrol ve takip, arıza tahmini ve birden fazla mağazanın yönetimi gibi optimum kontrol argümanlarını da kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyor. Böylece klima, ısıtma ve merkezi sistemlere ek olarak gıda üretimdeki tüm soğuk zinciri kapsayacak toplam sistemler de sunabilir hale geliyor. Kapsamlı bir klima ve soğutucu üreticisi olan Daikin, AHT’nin güçlü ticari temellerini ve operasyonlarını daha da geliştirmeyi hedefliyor. Satış ve satış sonrası servis yapısını daha da ileriye taşıyacağı bir yol haritası hazırlayan Daikin, böylece gıda tedarikçilerine yönelik soğutuculardan, klima cihazlarına kadar geniş bir yelpazede müşterilerin tüm ihtiyaçlarını tek bir noktadan karşılayan bir şirket haline gelmeyi planlıyor.

SOĞUTMA CİHAZLARI PAZARI NEREYE GİDİYOR?

Soğutma cihazları pazarı dünya genelinde toplam 33 milyar dolarlık bir hacme sahip. Buna karşın 4 milyar Euro’luk bir pazara sahip olan Avrupa ölçek olarak ABD’nin çok gerisinde kalıyor. Mağazalarda kullanılan cihazlar bu pazarın yaklaşık yarısını oluşturuyor ve yıllık yüzde 5’lik bir büyüme sergileniyor. Değiştirme sıklığı açısından soğutma dolapları dondurucuların önünde bulunuyor ve pazarın bu segmenti için yıllık yüzde 6’lık bir büyüme bekleniyor. Avrupa’nın da dahil olduğu gelişmiş ülkelerde gıda perakende mağazalarından gerçekleştirilen gıda alışverişlerinin miktarı, özel mağazalardan gerçekleştirilen alışverişlere göre artma eğiliminde olduğu gözleniyor. Bunun yanı sıra küçük ve orta ölçekli marketlerle büyük süpermarketlerin genişlemesiyle büyük perakende mağazalarının geride kalacağı öngörülüyor. Buna ek olarak, özellikle Çin ve ABD’deki internet operatörleri gıda perakendeciliği ticaretine yöneliyor. Dolayısıyla dünya genelinde gıda perakendeciliği pazarının genişlemesi bekleniyor.

AHT GROUP HAKKINDA

Avusturya’nın Rottenmann kentinde 1983 yılında kurularak faaliyetlerine başlayan AHT Group, ticari soğutucu ve dondurucu üretiminin yanı sıra satışını da gerçekleştiriyor. Alanında ülkenin en önemli kuruluşlarından biri olan AHT Group’un 2017 mali yılındaki cirosu 481 milyon Euro. İngiliz özel sermaye fon yönetim şirketi Bridgepoint’in hisselerini yönettiği AHT Group bünyesinde halen bin 600 çalışıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın