Buzdolabı, Derin Dondurucu Soğutma Devre Şeması

Soğutma Devre Şeması olarak buzdolabı, derin dondurucu, su sebili, buz makinesi gibi bir takım ev tipi soğutucular detaylı olarak açıklanmıştır.

Tek Kapılı Buzdolabı Soğutma Devre Şeması

Aşağıda tek evaporatörlü soğutma devre şeması çizilmiştir. Kompresör, emme hattından emdiği soğutucu akışkanı sıkıştırarak kızgın buhar halinde kondensere basar. Kondenserde ısısı atılarak yoğunlaşan soğutucu, akışkan filtreden geçerek kılcal boruya gelir.

Kılcal boru çıkışında basıncı düşürülerek evaporatöre püskürtülen soğutucu, akışkan ısı çekerek buharlaşır. Böylece evaporatör soğutulmuş olur. Buharlaşan soğutucu akışkan, kompresör tarafından emilir. Çevrim bu şekilde devam eder.

Tek Kapılı Buzdolabı Soğutma Elemanları

Tek Evaporatörlü Soğutma Devre Şeması

Çift Kapılı Buzdolabı Soğutma Devre Şeması

Aşağıda çift evaporatörlü soğutma devre şeması çizilmiştir. Kompresör emme hattından emdiği soğutucu akışkanı sıkıştırarak kızgın buhar halinde kondensere basar. Kondenserde ısısı atılarak yoğunlaşan soğutucu akışkan, filtre-kurutucudan geçerek kılcal boruya gelir.

Kılcal boru çıkışında basıncı düşürülen soğutucu akışkan, alt evaporatöre püskürtülerek ortamdan ısı almaya başlar. Daha sonra buharlaşma üst evaporatörde devam eder. Buharlaşan soğutucu akışkan, kompresör tarafından emilir ve çevrim bu noktadan itibaren tekrarlanır.

Çift Kapılı Buzdolabı Soğutma Devre Şeması

No-Frost Buzdolabı Soğutma Devre Şeması

Aşağıdaki soğutma devre şemasında yağ soğutma devresi bulunmaktadır. Evaporatörü lâmelli ve fanlı tipte; kondenseri levha (plate) tipte yapılmıştır. Ayrıca kompresör üzerinde evaporatörde yoğunlaşan suların toplandığı su biriktirme kabı mevcuttur.

Nofrost Buzdolabı Soğutma Devre Şeması

Gardırop Tipi No-Frost Soğutucu Devre Şeması

Aşağıda soğutma devre şeması çizilmiş olan gardrop tipi no-frost buzdolabında iki adet soğutucu bölme bulunmaktadır. İki kapılı olan bu soğutucunun sol taraftaki bölmesi derin dondurucu, sağ taraftaki bölmesi ise soğutucu bölme amacıyla kullanılmaktadır. İki evaporatör arasındaki çek valf, soğutucu akışkanın tekrar geri dönmesini engellemek için kullanılmaktadır. Soğutma prensibi olarak çalışması önceki soğutucularla aynıdır.

Gardırop Tipi Buzdolabı Soğutma Devre Şeması

Derin Dondurucu Devre Şeması

Aşağıda soğutma devresi çizilmiş olan derin dondurucu, yiyeceklerin şoklanarak uzun süre muhafaza edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kullanılan kompresör, buzdolaplarında kullanılan kompresörden biraz daha güçlüdür. Soğutma prensibi olarak çalışma prensibi önceki soğutucularla aynıdır.

Derin Dondurucu Soğutma Devre Şeması

 

Şerbetlik, Meyve Suyu Hazneleri Devre Şeması

Aşağıda üç hazneli şerbetlik soğutma şeması çizilmiştir. Kompresörde sıkıştırılan soğutucu akışkan, kondenserde yoğunlaşır, filtre-kurutucudan geçerek dağıtıcıya gelir. Dağıtıcıda kılcal borulara verilen akışkan burada basınç farkına maruz bırakılır. Kılcal borudan çıkışta, basınç farkıyla aniden buharlaşan soğurucu akışkan, +50C civarında buharlaşarak meşrubat hazneleri içindeki evaporatörleri soğutur.

Şerbetlik Soğutma Devre Şeması

Sebil Devre Şeması

Aşağıda sebil soğutma devresi çizilmiştir. Kompresörde sıkıştırılan gaz, kondenserde yoğunlaşır, filtreden geçtikten sonra kılcal boruya gelir. Sıvı soğutucu akışkan, su içinde bulunan boru kangalı içinde buharlaşırken suyu soğutur. Buharlaşan akışkan, emme hattı vasıtasıyla tekrar kompresöre döner. Serpantini su haznesinin dışında olan sebiller de mevcuttur. Bunlarda bakır borular haznenin dışına temas hâlindedir.

Sebil Soğutma Devre Şeması

Vitrin Tipi Soğutucuların Devre Şeması

Aşağıda vitrin tipi soğutucunun soğutma devre şeması çizilmiştir. Kompresörde sıkıştırılan soğutucu akışkan, kondenserde yoğunlaştırılır ve sıvı deposunda toplanır. Sıvı deposundan sonra filtreden geçer, daha sonra genleşme vanalarında genleştirilir.

Evaporatörde buharlaşan soğutucu akışkan, tekrar kompresör tarafından geri emilir. Soğutulan hava, evaporatörlerin üzerindeki fanlar yardımıyla ortamda dolaştırılır. Sistemde ek olarak yağ ayırıcı ve ısı değiştirici kullanılmıştır.

Vitrin Tipi Soğutucuların Soğutma Devre Şeması

Buz Makinesi Devre Şeması

Aşağıda ters yuvalı buz makinesi devre şeması çizilmiştir. Ters çevrilmiş evaporatör yuvalarına pompa yardımıyla püskürtülen su, belli bir süre sonra yuvalar içinde donmaya ve onları doldurmaya başlar. Bu esnada termostatla kumanda edilen defrost sistemi devreye girer. Yuvalarında gevşeyen buz kalıpları buz toplama kabına dökülmeye başlar.

Buzmakinesi Soğutma Devre Şeması

İlgili Yazılar

3 yorum

Ünver Bücük  -  7 Mart 2016 / 13:14

Sn. Yönetici,
Bazı makalelerdeki resimler gözükmüyor,örneğin “Buzdolabı, Derin Dondurucu Soğutma Devre Şeması”; kontrol edebilir misiniz?
Ayrıca bu tür aksamalara meydan vermemek için belgelerin “pdf” sürümlerini de yayınlamak yararlı olabilir.
Teşekkürler.

Sayın Ünver Bey merhaba,
Web sunucumuzda gerçekleşen taşıma işlemi nedeniyle yayınımızda kesinti yaşanmaktadır, gün içerisinde tüm yazılarımız aktif olacaktır.
İyi Günler Dilerim.

Sevgili Yetkili, küçük bir derin dondurucum var. Buzdolabimda olduğu için bu küçük derin dondurucuyu mini buzdolabı yapabilirmiyim. Önerileriniz nelerdir. Teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın