Bursa Akademi 13 Aralık 2015 – 14 Nisan 2016

Bursa Akademi, Bursa ilinde liseler ve üniversitelerde öğrenim gören öğrencilere yönelik kültür-sanat faaliyetidir. Gençlerimizin yaşadıkları şehri, ülkeyi ve dünyayı bir medeniyet tasavvuru ile daha yakından tanımalarını sağlayacak, bir medeniyet okulu, bilgi ve sanat şölenidir.

BURSA – TÜGVA Bursa Şubesi’nce organize edilen ve Bursa’da öğrenim gören lise ile üniversite öğrencilerinin şehri, Türkiye’yi ve dünyayı daha yakından tanımalarına katkı sağlamayı hedefleyen Bursa Akademi 13 Aralık’ta başlıyor. 12 hafta devam edecek programda toplam 42 seminerin verileceğini ve 60 yazar, sanatçı ile akademisyenin 2400 öğrenciyle bir araya gelecektir.Ayrıca, yazarların ücretsiz ve imzalı olarak hediye edecekleri kitaplarını okuma ve yazarlarıyla kitapları hakkında söyleşi yapma fırsatı bulacaklardır.

Her seminerde geçmiş zamanlarda ve yakın tarihimizde yaşamış ve medeniyetimize önemli eserler kazandırmış büyük ustaların ve bilge insan olan değerlerimizin aziz hatıraları adına yapılacaktır.

Ayrıca, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Bursa Şubesi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda Bursa Valiliği, Uludağ Üniversitesi (UÜ), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şubesi’nin katkılarıyla düzenlediği Bursa Akademi’nin tanıtım toplantısı yapıldı. Merinos’taki Gönül Dostları Sofrası’nda gerçekleştirilen toplantıya; Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, UÜ Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Uygar Umut, Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şube Başkanı Mustafa Baki Efe ve ev sahibi olarak TÜGVA Bursa Şube Başkanı Hüseyin Yavuz katıldı.

Bursa Akademi Açılış Konuşmaları

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Büyükşehir Belediyesi olarak büyük ve güçlü Türkiye idealini taşıyabilecek gençlerin milli ve manevi değerlere bağlı, insana ve doğaya saygılı, fikri ve kültürel anlamda donanımlı olması yönünde çalışmalar yürüttüklerini ifade etti. Bu hedeflerle uyumlu planlanan Bursa Akademi’ye destek vermeyi görev bildiklerini kaydeden Başkan Altepe, “Bu kapsamda gençlerimizin medeniyet şuuruna sahip, çağın gereklerini okuyabilen, demokratik ve yenilikçi, insanlığa değer katan, ahlaklı ve hoşgörülü olmalarına yönelik çalışmaları her geçen gün geliştirerek hem şehrimizin hem de Türkiye’nin geleceğine katkı sağlıyoruz.” diye konuştu.

Başkan Altepe, konuşmasında programın içeriğine de değindi. Bursa Akademi’nin TÜGVA Bursa Şubesi tarafından organize edilen ve Bursa’da öğrenim gören lise ile üniversite öğrencilerinin şehri, ülkeyi ve dünyayı daha iyi anlamasına yarayacak bir bilgi ve sanat şöleni olduğunu vurgulayan Başkan Altepe, “Proje kapsamında 12 haftalık eğitim seminerlerinde 1200 lise öğrencisi ile 1200 üniversite öğrencisi, alanında uzman 60 yazar, akademisyen ve sanatçının bilgi ve tecrübe paylaşımlarına dahil olacak. 8 farklı atölyede deneyim elde edecekler. Gençlerimizin için fırsat. Tüm gençlerimizi projeye katılmaya çağırıyorum. Medeniyetimizin mirasına sahip çıkacak bu projeyi desteklemekten büyük memnuniyet duyuyorum.” şeklinde konuştu.

UÜ Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay ise, planlamasını yaptıkları, öğrencilerde tarih ve kültür bilinci oluşturacak projede yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Program kapsamında açılacak atölyelerin 2’sinin bizzat üniversite hocalarının koordinasyonunda çalışacağını, birçok akademisyen ile 170 öğrenci topluluğunun büyük kısmının bu etkinlikte görev alacağını belirten Ulcay, “Yarınlarımızı teslim edeceğimiz gençleri sadece bilgiyle donatmak istemiyoruz. Yeterli özgüvene sahip, toplum önünde fikirlerini savunabilecek bir zeminle mezuniyet için çaba sarf ediyoruz. Bu nedenle bu organizasyonda yer alıyoruz. Üniversite olarak bundan sonraki faaliyetlerde üzerimize düşeni yapmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.
TÜGVA Bursa Şube Başkanı Hüseyin Yavuz da projeyi tasarlarken, gençliğin geleceği ile geleceğin gençliğini aynı potada eritmeye, harmanlamaya dikkat ettiklerini belirtti. Başta Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe olmak üzere Bursa Akademi’nin oluşmasında emeği geçenlere teşekkür eden TÜGVA Bursa Şube Başkanı Hüseyin Yavuz, programa yönelik lise başvurularının tamamlandığını, üniversite başvurularının ise sürdüğünü ifade etti.

Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şube Başkanı Mustafa Baki Efe de tüm hedeflerinin kültürün tamamını öğrencilerle, gençlerle paylaşmak olduğunu vurgulayarak, Bursa Akademi’de paydaş olmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, UÜ Rektörü Prof.Dr. Yusuf Ulcay, TÜGVA Bursa Şube Başkanı Hüseyin Yavuz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Uygar Umut ve Türkiye Yazarlar Birliği Bursa Şube Başkanı Mustafa Baki Efe, Bursa Akademi’yi resmen başlatan protokole imza koydu.

Bursa Akademi hakkında detaylı bilgilendirmeyi bursaakademi.org sitesinden edinebilirsiniz.

Bursa Akademi

Kaynak:
1- bursaakademi.org
2- bursa.bel.tr

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın