Astrofest 2016 Uludağ 12-13-14 Ağustos

Astrofest 2016, Türkiye’nin en büyük gözlem festivali Uludağ Gözlem Festivali 12-13-14 Ağustos’ta Uludağ’da gerçekleşecek!

NASA’dan, CERN’den, JAXA’dan(Japon Uzay Araştırma Ajansı), Utrecht Üniversitesi’nden, ODTÜ’den, Boğaziçi Üniversitesi’nden,Türkiye Astronomi Derneği’nden (TAD) TÜBİTAK’tan gelen konuklarla gerçekleşecek olan astronomi söyleşileri, her yaş grubuna yönelik astronomi atölyeleri, doğa yürüyüşleri ve gece teleskoplarla yapılacak gökyüzü gözlemi ile gerçekleşecek olan Uludağ Astrofest 2016 12-13-14 Ağustos’ta Uludağ’ın en etkileyici oteli Bof Hotel’de gerçekleştirilecektir. Gece gündüz aklı bilimde olan tüm bilimseverler etkinliğe davetlidir.

‘İslam Alimleri ve Astronomi’, ‘Mars’ın keşfi’, ‘Astronot olma Yolunda’ gibi temalarda gerçekleşecek olan söyleşiler ile astronomi ile ilgili tüm merak edilenleri uzmanlardan dinlenme imkanı bulacaksınız. Ayrıca Doğadaki İnsan Serdar Kılıç’ın yetişkinlere yönelik Uludağ yürüyüşü ile Astronot Muhammed Ahmed Faris’in uzay maceraları ve Orman Kaşiflerinin çocuklara yönelik doğa atölyeleri de Astrofest’de yerini alacak.

Astofest 2016

2015 yılından itibaren Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezin’ce, Uludağ’da “AstroFest” adıyla düzenlenen etkinliğin amacı gece gökyüzü gözlemi yapmak, Güneş sistemimizi daha yakından tanımak, Ay’ı ve gezegenleri, takım yıldızlarını ve bir çok gök cismini dev teleskoplar ile gözlemleyebilmek, uzayla ilgili merak ettiğimiz soruları alanında uzman profesörlerle tartışarak astronomi bilgimizi güçlendirmek ve gün boyu sürecek atölyeler e ile gök bilimi hakkında detaylı bilgiye sahip olmaktır.

Geçen yıl ilki gerçekleştirilen etkinlik 6-7-8 Ağustos 2015 tarihlerinde Uludağ’da gerçekleştirildi. Tükiye’nin 16 farklı şehrinden 370 katılımcı ile yapılan AstroFest’15 etkinliğinde 62 öğretmen etkinlik süresince astronomi eğitimi de almışlardır. Katılımcılar ile 22 farklı atölye ve 12 konferans gerçekleştirilmiştir. Etkinliğe katılan katılımcılara 75 çadır, 120 Mat ve 120 tulum kiralanmış, etkinliğin olduğu Büyük Otel’de bulunan tüm odalar bu etkinliğe katılan katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Katılımcılara kayıt esnasında çanta, yaka kartı, sertifika, baff, AstroFest’15 broşürü, T-Shirt ve Yemek fişlerinden oluşan AstroFest’15 seti verilmiştir. AstroFest’15 etkinliğinin düzenlenmesinde katkıları olan danışma kurulu, bilim kurulu, organizasyon ekibi ve eğitmenlere Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tarafından plaketleri verilmiştir.

Astrofest Program ve Eğitimci Listesi

Astrofest 2016 Etkinlik Programı

Astrofest 2016 Program

Eğitimciler

– Muhammed Ahmet Faris, Astronot – Uzayda 7 gün 23 saat ve 5 dakika kaldı
– Doç. Dr. Lokman Kuzu, TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü Müdürü
– Prof. Dr. Aysun Akyüz, Türk Astronomi Derneği Başkanı
– Prof. Dr. Durmuş Ali Demir, CERN’de CMS Deneyi Üyesi – İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
– Halil Kayıkçı, Uzaya Gidecek İlk Türk – İstanbul Teknik Üniversitesi
– Dr. Behçet Açıkmeşe, Texas Üniversitesi Uzay ve Uçak Mühendisliği ve Mühendislik Mekaniği Bölümü’ne Öğretim Görevlisi – NASA Mars Yolculuğu “Curiosity” Aracı Ekip Üyesi
– Serdar Kılıç, Doğadaki İnsan
– Yrd. Doc. Dr. Murat Hüdaverdi, Yıldız Teknik Üniversitesi
– Ceylan Pirinçcioğlu, VIP TURİZM Yönetim Kurulu Başkanı
– Yrd. Doç. Dr. MUSTAFA HELVACI, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü Uydu Haberleşme ve Uzaktan Algılama A.B.D. Öğretim Üyesi
– Prof. Dr. Talip Alp, TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi

Astrofest 2016 Ön Kayıt Formu: Online Kayıt

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın