Adsorpsiyonlu Hava Kurutucuları

Havadaki nem oranının yüksek olması kimi durumlar için bir ihtiyaç olsa da özellikle gıda, kimya, ilaç, elektronik, savunma, enerji endüstrilerinde arşiv ve labaratuvar binalarında, göreceli olarak düşük nem oranlarına ihtiyaç duyulur.

Yüksek Nemin Sakıncaları

Havadaki çok yüksek nem oranı;

• Neme duyarlı ürünlerin paketlenmesinde problemlere,
• Ürünlerin sıkışık ortamlara sağlıklı bir şekilde depolanmasında problemlere,
• Ürünlerde bakteri üremesinden dolayı fire kaybına,
• Korozyon ve kondenzasyondan dolayı bakım maliyetlerinin yükselmesine,
• Higroskopik ürünlerin depolanmasında problemlere,
• Tohumlarda mikrop, böcek üreme oranının artmasına,
• Depolama süresince kalite kaybına sebep olur.

Adsorpsiyonlu Hava Kurutucuları ve Adsorbentler

Hava kurutucuları sayesinde ortamın düşük nemini kontrol edebilir, ayrıca ortamın havalandırılması için harcanacak enerjide tasarruf edilerek işletme maliyetleri düşürülebilir. Bu amaçla geliştirilen hava kurutucu tiplerinden birisi de “Adsorpsiyonlu Hava Kurutucuları”dır.

Adsorpsiyonlu Hava Kurutucuları

Adsorpsiyonlu hava kurutucuları “adsorpsiyon – taşınım” prensibi üzerine çalışır.

Adsorpsiyon, akışkan fazda çözünmüş haldeki belirli bileşenlerin bir katı adsorbent (taşıyıcı) yüzeyine tutunmasına dayanan ve faz yüzeyinde görülen yüze tutunma olayıdır.

Adsorbsiyonlu hava kurutucularda havanın işlenmesi prosesinde kurutulacak havadan su buharı alınır. Bu amaçla kurutucu (nem çeken) katı bir maddenin (dessicant) yüzeyi kullanılır. Adsorpsiyon işlemi absorpsiyon (soğurma, emme) ile karıştırılmamalıdır. Absorpsiyon, su buharının herhangi bir absorbent (soğurucu) ile karışması veya kimyasal tepkime yapması işlemidir. Kurutucu bir madde ile (desiccant) nem çekmede nemli havanın içinde bulunan su buharı molekül veya zerreciklerinin, adsorbent-taşıyıcı maddelerin iç yüzeylerindeki labirentlerde oluşmuş mikro düzeydeki gözeneklerde yakalanarak nemli havanın dışına çıkarılmasıdır.

Adsorbent (taşıyıcı) olarak genellikle Silicagel (SiO2) ve Activated Alumina (Al2O2) maddeleri kullanılır.

Silicagel’in 1 gramının çevresel yüzeyi 200-700 m² arasında değişir. Silicagel’in su buharı adsoption kapasitesi ise kendi ağırlığının yaklaşık % 40’ı kadar olabilir. Bazı durumlarda (özellikle havanın kirli olduğu durumlarda) ise “activated alumina” maddesi kullanılır. Bu makalede Delair CFB serisi desiccant ortam hava kurutucularını esas alarak Adsorbsiyonlu Hava Kurutucuların çalışma prensibi, teknik özellikleri, üstünlükleri ve kullanım alanları ele alınacaktır.

Makalenin Devamı

31-adsorbsiyonlu-hava-kurutuculari

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın