AB’nin Enerji Sorunu Nasıl Çözülür?

“Isıtma ve soğutma sistemlerinde elde edilecek başarı, AB’nin enerji sorunu konusunun yarısını çözer” . Isıtma ve soğutma, Avrupa’daki toplam nihai enerji tüketiminin yarısını temsil ediyor ve bunun büyük bir kısmı hâlâ yüksek oranda fosil yakıttan elde ediliyor. Bölgesel Enerji, bu zorluğun üstesinden gelmek için çözülmesi gereken yapbozun önemli bir parçası.

Bu konu, 10 Şubat’ta Avrupa Parlamentosu Üyesi (MEP) Grzegorz Tobiszowski’nin ev sahipliğinde, MEP Morten Helveg Petersen ve MEP Pernille Weiss’in yer aldığı çevrimiçi bir panelde tartışıldı. Panelistler arasında enerji verimliliği alanında lider bir teknoloji ortağı ve bölgesel enerji teknolojileri alanında öncülerinden Danfoss da yer aldı.

Danfoss AB'nin enerji sorunu

Danfoss İklim Çözümleri Halkla İlişkiler Başkanı Andrea Voigt; “Bu bağlamdaki sihirli sözcük; sektör eşleşmesidir. Bölgesel enerji üçlü bir avantaj sunuyor: Yenilenebilir enerjilere doğru hareketi destekliyor, ısıtma ve soğutma için enerji ihtiyacını azaltıyor ve böylece maliyeti düşürüyor” dedi.

AB’nin Enerji Sorunu

EPEE VoigtUluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre, yenilenebilir enerjilerin payının 2030 yılına kadar elektrik üretiminin kabaca %60’ına ve toplam nihai enerji tüketiminin %12’sine, yani iki katına çıkarılması gerekecek. Böyle büyük bir artış, ancak “aktif enerji verimliliği” ile maliyet etkin bir şekilde elde edilebilir. Bu, enerji akışlarının yönetilmesi ve kontrol edilmesi gerektiği anlamına gelir. Enerji kullanımını gerçek ihtiyaçlara indirgemek ve dalgalı yenilenebilir enerjileri birbiri ile dengelemek, oldukça yüksek maliyetli yeni altyapı yatırımları ihtiyacını önemli ölçüde azaltılabilir. Bölgesel enerji, yenilenebilir enerjilere geçiş için çok ihtiyaç duyulan esnekliği ve termal depolamayı sağlar. Ayrıca, boşa gidecek olanlar da dahil olmak üzere, tüm enerji kaynaklarını aktif olarak kullanabildiğinden, enerji verimliliği ilkesi ile tamamen uyumludur.

Voigt, “Bunu gerçekleştirmek için Enerji Verimliliği Direktifinin iddialı bir biçimde incelemesine ihtiyacımız var. Bağlayıcı ulusal katkılarla birleştirilmiş en az %40’lık güçlü, bağlayıcı bir enerji verimliliği hedefi doğrultusunda; 20.000’den fazla nüfusu olan belediyelerin ısı haritaları geliştirmesi ve süpermarketler ile veri merkezleri gibi soğutmadan kaynaklanan atık ısının sistematik olarak geri kazanımının sağlaması gerekiyor. Bunu gerçekleştirecek teknolojiler hazır. Yüksek sıcaklıktan düşük sıcaklıkta bölgesel enerjiye geçiş için büyük ölçekli ısı pompaları, akıllı sensörler, izleme yazılımları, bina otomasyonu ve kontrol sistemleri gibi dijital araçlar ve Danfoss Leanheat® paketi gibi özel optimizasyon yazılımları önemli yapı taşlarını oluşturuyor.

Şimdi bu çözümlerin yaygınlaştırılmasını hızlandırmak ve enerji verimliliği ile emisyonların azaltılması üzerinde gerçek, ölçülebilir bir etki yaratmak için sektörler arasında birlikte çalışmanın zamanı geldi” diyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın