6. Boğaziçi Zirvesi

6. Boğaziçi Zirvesi, “Daha az yoksulluk, daha fazla refah” konusuyla 9 – 10 – 11 Aralık 2015 tarihlerinde, Ҫıraḡan Sarayı Kempinski Otel’de gerҫekleşecektir. Kayıt ve sponsorluk iҫin info@uipistanbul.org / +90 212 219 09 12 ile iletişim kurulabilir.

Boğaziçi Zirvesi’nin Misyonu:
-Disiplinler arası çok yönlü işbirliklerini arttırmak,
-Yeni bir seviyede küresel işbirliği oluşumunu teşvik etmek,
-Sonuç odaklı diyalogların oluşturulmasını sağlamak ve kamu ile özel sektör arasında ortaklık oluşumunu teşvik etmek,
-İstikrar için ekonomik bağımlılıklar oluşturmak,
-Karar mercilerinin; politik ve iş dünyası liderlerinin; eğitimde, sanatta, medyada öncü kişilerin, yardımseverlerin, sivil toplum kuruluşlarının ve sosyal arenanın bir araya geldiği bir tartışma alanı sunarak küresel gündemi şekillendirici rol oynamaktır.

Boğaziçi Zirvesi Tarihçe

Dünya, yeni ekonomik dinamiklerinin oluştuğu ve gelişmekte olan pazarların yeniden şekillendirildiği bir dönemin içerisindedir. Özellikle bölgemizden ve içerisinde bulunduğumuz coğrafyadan başlayan değişim, tüm dünyada alternatif yol haritası arayışlarını da beraberinde getirmektedir. Bu dinamizmin içerisinde, Türkiye’nin bölgenin ekonomi ve ticaret diplomasisini tam anlamıyla yürütebilecek en uygun aday ülke olduğundan hareketle, ülkemizin ekonomi, siyaset ve diplomasi alanlarında önemli çalışmalara imza atmış uzmanları olarak; 2009 yılında Uluslararası İşbirliği Platformu’nu (UİP) kurma kararı aldık.

UİP, Türkiye’nin bölgedeki ekonomi ve ticaret diplomasisini yürütmesine katkı sağlamak, bölgenin yatırımcı ve girişimcilerini bir araya getirmek amacıyla ilk organizasyonunu 3-4-5 Aralık 2010 yılında Swissotel İstanbul’da düzenlenmiştir. Uluslararası İlişkilerin Geleceği ve Bölgesel İşbirliği Fırsatları ana teması ile gerçekleştirilen ilk zirve, 17 ülkeden 963 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Bölgenin önemli siyasi ve ekonomik temsilcilerini bir araya getiren etkinlik, farkındalık yaratmış, potansiyel işbirliklerinin ticari başarılara dönüştürülmesine katkı sağlamıştır.

2011 yılının 23-24-25 Kasım tarihlerinde “Yeni Ortaklıklar ve Komşularla Güven Odaklı İlişkiler” ana temalı Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi ev sahipliğinde düzenlenmiş, gelenekselleşme ve markalaşma yolunda ilk adım atılmıştır. Zirvede aralarındaki ticaret hacmi 3.3 trilyon Dolar’a ulaşan 36 ülkeden 100’ün üzerinde üst düzey bürokrat ve iş dünyasının liderleri bir araya gelmiş; toplam katılımcı sayısı 1400’ü bulmuştur. Ürdün Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Yahya Musa Kisbi’nin teşvikleriyle, Türk – Ürdün ekonomik ilişkileri güçlendirilmiş ve Ürdünlü şirketlerin Türkiye’deki yatırım hacmi arttırılmıştır. Çeşitli sponsorlarımız yabancı bürokrat ve iş dünyasından katılımcılarla ön görüşmeler gerçekleştirmişlerdir.

Açılışını Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün yaptığı ve ev sahipliğini bir önceki yılda olduğu gibi TİM’in üstlendiği “3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi” ise, “Küresel Düzenin Yeniden Yapılandırılması: Avrasya’nın Potansiyeli” ana teması ile 13 – 14 – 15 Aralık 2012 tarihlerinde düzenlenmiştir. Zirve, 40’ın üzerinde ülkeden 235’i yabancı olmak üzere sayısı 1600’lere ulaşan katılımcıya ev sahipliği yapmış, Avrasya ülkeleri arasında yeni iş ve proje fırsatları oluşturulmasına zemin hazırlamıştır. Ruslarla yapılan 80 milyar dolarlık Elbrus Projesinin ilk imzaları 3. Boğaziçi Bölgesel Ortaklık Zirvesi’nde atılmış; konuşmacılarımızdan Pakistanlı kadın hakları aktivisti Shad Begum, Al Baraka Türk yetkililerine Micro Financing Projesini sunma fırsatını yakalamıştır. Sponsorlarımızdan “Artoc,” 3 gün süren zirve boyunca özel görüşmeler ile katılan şirketler ile birçok ön protokol imzalayıp, anlaşmalar yapma fırsatı bulmuştur. Sponsorlarımızdan Unbuso’nun sunduğu Inreal Teknoloji 3D de zirve boyunca ilgi çekmiş, siparişler almıştır.

Başarılı üç zirvenin ardından Boğaziçi Zirvesi adını alan zirve, bölgesel bir zirve olmanın ötesine geçerek ilk önce ismi, sonrasında da gerçekleştirdiği zirve ve zengin katılımcı hacmiyle küreselleşme yolundaki ilk adımı attı. Zirve bünyesinde oluşturduğu genç ve kadın liderler panelleriyle de kendi alanındaki farkını da kanıtladı.

4. Boğaziçi Zirvesi, 20-21 ve 22 Kasım 2013 tarihlerinde son iki senenin ev sahibi TİM’in sponsorluğunda “Sürdürülebilir Rekabette Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın Rolü” ana teması ile “Four Seansons Bosphorus”ta gerçekleştirildi. 51 ülkeden 1700’e yakın temsilci ve davetli katıldı. UİP, Boğaziçi Zirvesi ile küresel ekonominin sunduğu fırsatların ışığında stratejik işbirliklerinin sağlanmasına olanak tanıdı ve dünyanın dört bir yanından siyasi temsilcileri, iş adamları ve iş kadınlarını, yeni liderleri, öncü girişimcileri ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek sonuç odaklı diyaloglar başlatılmasını sağladı. Daha önce belirlenen network randevuları ile Çin, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Cezayir’den katılan firmalarla Türk firmalar arasında toplam 370 milyon Dolar’lık anlaşmalar imzalandı (Sağlık Turizmi, İnşaat Sektörü ve Tarım alanlarında)

5. Boğaziçi Zirvesi 10 – 11 ve 12 Aralık 2014 tarihlerinde Four Seasons Bosphorus’ta “Yarının Değişen Senaryoları: Zorlukları Anlamak ve Diyaloglar Geliştirmek” Ana temasıyla gerçekleştirilmiştir. 70 ülkeden 100’ü aşkın konuşmacı ve 1992 katılımcıyla başarılı bir şekilde sonuçlandırılan zirvede odak ülke olarak Kuveyt ele alınmış ve bu çerçevede düzenlenen Kuveyt Kültür Gecesi her iki ülke arasında karşılıklı yatırımlara olanak sunmuştur. Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt ve Fas’tan gelen iş temsilcileriyle Türk özel sektör mensupları arasında yapılan 3 günlük iş görüşmeleri sonucu 560 milyon dolarlık ön anlaşmalar zirvede imzalandı.

Bu yıl 6.sı düzenlenecek olan 6. Boğaziçi Zirvesi “Yoksulluğu Yok Etmek , Refahı Taban Seviyesinde Büyütmek” Ana Teması ile 9-10-11 Aralık 2015 tarihlerinde Çırağan Palace Kempinski İstanbul’da gerçekleşecektir. Odak ülke olarak “Katar” ele alınacaktır. UNDP, World Bank, Oxford Üniversitesi ve Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) gibi prestijli kurumlarla ortaklaşa gerçekleştirilecek panellerin de yer alacağı 6. Boğaziçi Zirvesi’nin Küresel ve Bölgesel sorunlara ışık tutacağı ve bunlara nitelikli çözümler getireceğine inancımız tamdır.

6. Boğaziçi Zirvesi

Kaynak: 6. Boğaziçi Zirvesi, bogazicizirvesi.org

İlgili Yazılar

1 Yorum

750 milyon dolarlık iş hacmi beklendiği belirtiliyor. İnşallah, bu zor zamanlarda ülkemiz için hayırlısı olacak adımlar atarız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın