Yerden Isıtma Sistemlerinin Boyutlandırılması

Yerden Isıtma sistemlerinin boyutlandırılması ile ilgili teknik makaleyi inceleyerek hesaplama adımlarını ve kullanılan tabloları edinebilirsiniz.

Yerden Isıtma makalesi özeti :

Alternatif enerji kaynaklarından elde edilen enerji ile genelde düşük sıcaklıkta ısıtma yapılmaktadır. Örneği güneş enerjisi takviyeli ısıtma sistemleri veya toprak ve hava kaynaklı ısı pompaları ile ekonomik olarak 50 C civarında sıcak su üretmektedirler. Düşük sıcak su ile ısıtma yapabilen yerden ısıtma sistemlerinin önemi bu anlamda artmıştır. Ancak yerden ısıtma sistemlerinin boyutlandırılması birçok hesap yapmayı gerektirir.

Genellikle daha önceden hazırlanan tablolar kullanarak bu hesaplar daha hızlı yapılmaya çalışılır. Bu yazıda örnek bir yapıda yerden ısıtma sistemlerinin pratik olarak boyutlandırılması özetlenmiştir.

Giriş

Yerden ısıtma sistemleri ısıtılan hacimlerde hiçbir cihaz bulunmaması nedeni ile mimarlar tarafından tercih edilmektedir. Döşeme yüzey sıcaklığının 29oC nin üzerinde olması odada bulunan insanları rahatsız etmeye başlamaktadır. Çok fazla cam yüzeye sahip yapılarda, kuzeye bakan mekanlarda ve özellikle soğuk iklim bölgelerinde ısı kaybı fazla olduğu için döşeme birim alanından verilmesi gereken ısı miktarı fazla olacaktır. Hem birim alandan fazla ısı gereksinimi hem sıcaklık sınırlaması döşemeden ısıtma sisteminin tasarımını zorlaştırmaktadır. Diğer taraftan bir boru devresinin 90 metre civarında sınırlandırılması sistemi oluştururken ayrı bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Sonuç olarak yapının ısı kaybı, döşeme özellikleri, ortam sıcaklığı gibi birçok parametreye bağlı olarak, iç ortama ısıaktarılmaktadır. Isı aktarımında ise borular arası mesafenin çok büyük önemi bulunmaktadır. Borular arası mesafenin doğru hesaplanması yerden ısıtmada çok önemlidir.

Sonuç

Yerden ısıtma sistemlerinde ısı kaybının, oda sıcaklığının ve özellikle kaplama malzemelerinin sistem seçiminde ne denli önemli olduğu görülmektedir. Hesapları basitleştirmek için oluşturulan diyagramlarda kaplama malzemelerinin dikkate alınması zorunludur. Döşeme yüzey sıcaklığının yaşam alanlarında 29o C yi aşmaması gereği boru aralıklarını belirlemede önemli bir fiziksel veri olmaktadır. Yüzey sıcaklığının 29o C yi geçme durumu olan salonlarda bir çevre zonu oluşturularak bu alanlardan yoğun ısı transferi sağlanmaktadır. Diyagram kullanımının boru aralarındaki mesafeyi belirlemeyi kolaylaştırdığı, dolayısı ile proje yapımını hızlandırdığı ve hata yüzdesini çok düşük seviyelere indirdiği görülmüştür.

yerdenisitma

Yerden Isıtma Makalesi

Yerden%20Is%C4%B1tma%20Sistemlerinin%20Boyutland%C4%B1r%C4%B1lmas%C4%B1

Kaynak: Veli DOĞAN, Oğuzhan ÇALIŞIR

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın