Yeni Su ve Enerji Tasarrufçuları

Avrupa birliği üye ülkelerinin, 2014-2020 yılları arasında, yıllık en az %1,5 daha az enerji kullanımlarını sağlayacak yeni enerji verimliliği düzenlemeleri yapmaları zorunlu kılınmıştır. Ayrıca EU ülkeleri 2015 ten 2040 a kadar olan 25 yıllık su verimliliği çalışma raporu hazırlamışlardır.

Suyun kullanım noktasına gelene kadar ve kullanım noktasında; büyük pompalama, ısı ve deşarj kayıpları bulunmaktadır. Özellikle çevre ve sosyo ekonomik etkilere dayalı, “su ve enerji verimliliği” konusunda; su ve enerji kayıplarını, azaltan ve israfı önleyen; “yeni ve farklı tesisat sistem ve elemanlara” ihtiyaç vardır.

Bu yeni tesisat sistem ve elemanları; boşa su akıtmadan sıcak su gelmesini; su ve enerji tasarrufu sağlayan; lokal “by-pass pompalı” sirkülasyon üniteleri ile “sirkülasyon işlevli” sıcak soğuk su musluk kombinasyonu ve kendinden “by-pass pompalı musluk” ünitesi ürünleri olup; iki ve üç borulu sistemlerde, kombi, boyler, heat-pump, kat ısı istasyonu vb. sıcak kullanım suyu kaynağı ve ısı eşanjörü cihazlarına bağlantılı çalışmaktadır.

Gerekli noktada, gerektiği zaman ve anlık olarak musluk ağzına kadar sıcak su sirkülasyonu sağlayarak, bir damla su boşa akıtmadan sıcak su elde ederler. Akıllı ev ve binalar, enerji verimliliği ve “neredeyse sıfır enerjili binalar” (NSEB) konuşulurken; sıcak kullanım suyu sistemlerindeki verimlik ile birlikte; “su ve enerji israfında” azaltma yöntemleri değerlendirmeye alınmalı, iki borulu sistemlerde sıcak su gelene kadar boşa su akıtmayı sıfıra indirecek yeni “by-pass pompalı” sıcak kullanım suyu sirkülasyon sistemleri ve üç borulu sistemlerde sürekli sıcak su sirkülasyonundaki ısı kayıplarını ve pompa elektrik enerji sarfiyatını minimuma indirecek; yeni “sirkülasyon işlevli” by-passlı musluk elemanları üretimi ile birlikte enerji verimliliği kanunu tesisat yönetmeliklerinde düzenleme ve ilaveler yapılmalıdır.

Makalenin Tamamı

2019-009

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın