Yeni Nesil Tıp Fakültesi Sağlık Kampüsü Uygulama Örneği

Bu çalışmada, İstanbul ilinde bulunan Acıbadem Üniversitesi Kerem Aydınlar Kampüsü mekanik tesisatı teknolojilerinin tanıtımı yapılarak proje ve uygulama süreci tecrübeleri paylaşılmaktadır.2008 yılında kurulan, 5 ayrı fakülte, sağlık meslek yüksekokulu, meslek yüksek okulu ve 5 ayrı enstitü yer alan Acıbadem Üniversitesi kâr amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir.

Yapımı 2013 yılında tamamlanan yeni Kerem Aydınlar Kampüsü, 16.000 m2 arazi üzerine kurulu 80.000 m2 lik kapalı alana sahip tıp ve sağlık eğitimi veren bir kampüsüdür.

Araştırma laboratuvarları, hayvan laboratuvarları ve simülasyon merkezlerinde her bir alana, cihaza ve kullanım amacına göre değişen yoğun mekanik tesisata rağmen LEED Gold sertifikası ile çevreye duyarlı bir tasarım ve uygulama örneği ile dünyadaki sayılı üniversite kampüslerinden biridir.

Çalışmada mekanik altyapı planlaması için disiplinler arasında olması gereken koordinasyonun öneminin vurgulanması ve sektör paydaşlarının mesleki hayatları boyunca karşılaşabilecekleri değişik uygulamalar ile ilgili örnekler olabilmesi hedeflenmektedir.

Makalenin Tamamı

2017-154

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın