VRF Bakır Boru Çapı Hesabı, İç Ünite Seçimi ve E-Solution Eğitim Videosu

Tesisat.org tesisat bilgi ve haber portalı olarak mekanik tesisat ve elektrik tesisat konularında eğitim videoları hazırlamaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda hazırlanan videomuz “VRF Bakır Boru Çapı Hesabı, İç Ünite Seçimi ve E-Solution Kullanımı”nı inceleyebilirsiniz.

Bilgi:Kanalımıza Abone olmayı unutmayalım.

VRF; Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

VRV; Variable Refrigerant Volume kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRV; değişken debili soğutucu akışkan hacmi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Herm VRF, hem de VRF sistemler aynı teknolojik sistemler olup ayrı markalar tarafından kullanılırlar. VRF VRV sistemlerde havayı işleyen belli bir sayıya kadar iç ünite (64 adete kadar) modüler bir dış kondens üniteye bağlanır.

E-Solution Program Özellikleri

E-Solution, Mitsubishi Heavy Industries Air Conditionin Europe (MHIAE) tarafından vrf / vrv klima sistemleri tasarımı için yeni nesil yazılım programı olup, mühendislere ücretsiz olarak sunulmaktadır. E-Solution, gelişen teknoloji ve yenilenen ürün yelpazesi ile birlikte otomatik olarak güncellenen bir programdır.

-Bölge sıcaklık ve mahal şartlarını girerek, hesap edilen ısı kaybı ve ısı kazanç değerlerine göre otomatik iç ve dış ünite seçimi, bakır boru çap hesabı, ilave soğutucu akışkan miktarı, kumanda paneli kablolama ve elektrik hatlarını hızlı bir şekilde tasarlayabiliyorsunuz.
-Heat pump ve heat recovery sistemler için cihaz seçimi ve boru çaplandırma işlemi otomatik olarak yapılabiliyor.
-Havayı işleyen belli bir sayıya kadar iç ünite (64 adete kadar) modüler bir dış kondens üniteye bağlanarak işlem yapabiliyorsunuz.
-Taze hava iç ünitesi ve ısı geri kazanım cihazı hrv için veri girişi yaparak cihaz seçimi yapabilme imkanı sunuluyor.
-Dış ve İç ünite cihaz seçiminda diversite faktörü ekleyerek işlem yapabilme imkanı bulunmaktadır.
-Cihaz iç ve dış ünite teknik datalarını pdf formatı, malzeme listelerini excel formatı ve kolon şemasını autocad dxf formatı olarak çıktı alabiliyorsunuz.

E-Solution Programı

E- Solution Program İndirme Linki: Program İndir

Mitsubishi Heavy Autocad Şablolanları İndirme Linki: Vrf Autocad Şablon İndir

Program indirme ve kurulum işlemi sonrası mail adresine dayalı ücretsiz şifre gönderilmekte olup, program kullanımını gönderilen şifre ile sağlayabiliyorsunuz.

Vrf / vrf sistemi ile ilgili çeşitli programlar bulunmaktadır, bu doğrultuda vrf/vrv marka ve modele göre bakır boru çapları değişebilmektedir.
Bu hususlar doğrultusunda tasarlamış olduğunuz projeler sonrası, imalat aşamasında üretici firmaya boru çaplarını tekrar hesaplatmanız uygun olacaktır.

İlgili Yazılar

9 yorum

ali vesioğlu  -  18 Eylül 2018 / 08:10

anlatım çok iyi ses kalitesi çok kötü

Ali Bey merhaba, malesef ilk videolarda bu sorun yaşandı ancak yeni eklenecek eğitim videolarında ses sorunu dikkate alınarak hazırlanmaktadır.

İbrahim  -  7 Ekim 2018 / 01:54

Programı açıp yeni proje diyorum. proje bilgileri ve ülke seçimi yaptıktan sonra superlınk ıı tamam diyorum. daha sonra program hata veriyor. Mitsubishi heavy ındustries e. solutiom – 50 hz yazıyor. altında da “bu data table’a ait ‘coolingoutdoorWB’ adlı bir sütun zaten var” yazıyor. bunu nasıl düzeltebilirim. ?

mustafa  -  13 Mart 2019 / 22:32

aynı hayayı bende aldım

Merhabalar,
E-solution programı son güncelleme sonrası bilgisayar biçim ve dil kaynaklı sorun söz konusu olduğundan bu hatayı vermektedir. Çözüm için yapmanız gereken Denetim masası/Dil sekmesinden Tarih, Saat ve Sayı biçimlerini değiştir linkine tıklayınız. Açılan pencerede Biçim kısmını İngilizce(Amerikan) olarak ayarlayın. Konum sekmesinde ise “Amerika Birleşik Devletleri” olarak seçiniz. Daha sonra programı tekrar açtığınızda sorun ortadan kalkacaktır. Program kullanım sonrası aynı şekilde biçim ve konumu Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz.
Konuyla alakalı yeni güncel sürümde bu geçici hatayı kaldıracaklarını belirttiler.
İyi günler dilerim.

İzzettin Kulaksız  -  25 Mart 2019 / 15:20

Merhaba,
programı kullanmak için şifreyi siz mi vereceksiniz?

Mitsubishi  -  25 Mart 2019 / 15:28

İzzettin Bey merhaba,
Program Mitsubishi Heavy firmasına ait olup program kurulumunu yaptıktan sonra programı açınız, açılan pencerede şifre girişi isteyecek olup girişin altında talep linki bulunmaktadır. Bu linke girip ilgili bilgileri doldurduğunuzda size şifre verilecektir. Şifre gönderimi için geçerli E-posta önemli olup diğer bilgileri kabaca belirtebilirsiniz.

poyrazf@hotmail.com  -  25 Nisan 2019 / 14:48

Hocam merhabalar; Dediğiniz tüm ayarları yaptım ancak Win 10 kullanıyorum ondanmıdır anlamadım program çalışmıyor. Yardımcı olabilirmisiniz?

Tesisat  -  25 Nisan 2019 / 16:02

Merhabalar,
Programda tam olarak ne hatası alıyorsunuz. Eğer program serial bilgisini girdiyseniz tarih saat ayarlarından dolayı hata verebilmektedir. Eğer ‘coolingoutdoorWB’ adlı bir sütun zaten var” uyarısı alıyorsanız Denetim masası/Dil sekmesinden Tarih, Saat ve Sayı biçimlerini değiştir linkine tıklayınız. Açılan pencerede Biçim kısmını İngilizce(Amerikan) olarak ayarlayın. Konum sekmesinde ise “Amerika Birleşik Devletleri” olarak seçiniz. Daha sonra programı tekrar açtığınızda sorun ortadan kalkacaktır. Program kullanım sonrası aynı şekilde biçim ve konumu Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz.
Farklı bir hata alıyorsanız bilgi verebilirseniz kontrol edelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın