VRF Bakır Boru Çapı Hesabı, İç Ünite Seçimi ve E-Solution Eğitim Videosu

3

Tesisat.org tesisat bilgi ve haber portalı olarak mekanik tesisat ve elektrik tesisat konularında eğitim videoları hazırlamaya devam ediyoruz. Bu doğrultuda hazırlanan videomuz “VRF Bakır Boru Çapı Hesabı, İç Ünite Seçimi ve E-Solution Kullanımı”nı inceleyebilirsiniz.

Bilgi:Kanalımıza Abone olmayı unutmayalım.

VRF; Variable Refrigerant Flow kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRF; değişken debili soğutucu akışkan sistemi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

VRV; Variable Refrigerant Volume kelimelerinin baş harflerinden oluşan VRV; değişken debili soğutucu akışkan hacmi klima sistemi olarak Türkçe’ye çevrilebilir.

Herm VRF, hem de VRF sistemler aynı teknolojik sistemler olup ayrı markalar tarafından kullanılırlar. VRF VRV sistemlerde havayı işleyen belli bir sayıya kadar iç ünite (64 adete kadar) modüler bir dış kondens üniteye bağlanır.

E-Solution Program Özellikleri

E-Solution, Mitsubishi Heavy Industries Air Conditionin Europe (MHIAE) tarafından vrf / vrv klima sistemleri tasarımı için yeni nesil yazılım programı olup, mühendislere ücretsiz olarak sunulmaktadır. E-Solution, gelişen teknoloji ve yenilenen ürün yelpazesi ile birlikte otomatik olarak güncellenen bir programdır.

-Bölge sıcaklık ve mahal şartlarını girerek, hesap edilen ısı kaybı ve ısı kazanç değerlerine göre otomatik iç ve dış ünite seçimi, bakır boru çap hesabı, ilave soğutucu akışkan miktarı, kumanda paneli kablolama ve elektrik hatlarını hızlı bir şekilde tasarlayabiliyorsunuz.
-Heat pump ve heat recovery sistemler için cihaz seçimi ve boru çaplandırma işlemi otomatik olarak yapılabiliyor.
-Havayı işleyen belli bir sayıya kadar iç ünite (64 adete kadar) modüler bir dış kondens üniteye bağlanarak işlem yapabiliyorsunuz.
-Taze hava iç ünitesi ve ısı geri kazanım cihazı hrv için veri girişi yaparak cihaz seçimi yapabilme imkanı sunuluyor.
-Dış ve İç ünite cihaz seçiminda diversite faktörü ekleyerek işlem yapabilme imkanı bulunmaktadır.
-Cihaz iç ve dış ünite teknik datalarını pdf formatı, malzeme listelerini excel formatı ve kolon şemasını autocad dxf formatı olarak çıktı alabiliyorsunuz.

E-Solution Programı

E- Solution Program İndirme Linki: Program İndir

Mitsubishi Heavy Autocad Şablolanları İndirme Linki: Vrf Autocad Şablon İndir

Program indirme ve kurulum işlemi sonrası mail adresine dayalı ücretsiz şifre gönderilmekte olup, program kullanımını gönderilen şifre ile sağlayabiliyorsunuz.

Vrf / vrf sistemi ile ilgili çeşitli programlar bulunmaktadır, bu doğrultuda vrf/vrv marka ve modele göre bakır boru çapları değişebilmektedir.
Bu hususlar doğrultusunda tasarlamış olduğunuz projeler sonrası, imalat aşamasında üretici firmaya boru çaplarını tekrar hesaplatmanız uygun olacaktır.

3 Yorumlar

  1. PROGRAMI AÇIP YENİ PROJE DİYORUM. PROJE BİLGİLERİ VE ÜLKE SEÇİMİ YAPTIKTAN SONRA SUPERLINK II TAMAM DİYORUM. DAHA SONRA PROGRAM HATA VERİYOR.
    mitsubishi heavy ındustries e. solutiom – 50 hz yazıyor. altında da “bu data table’a ait ‘coolingoutdoorWB’ adlı bir sütun zaten var” yazıyor. bunu nasıl düzeltebilirim. ?

Yorum Yazın

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı giriniz.