Vana ve Armatürlerde Enerji Verimliliği

Bu çalışmanın amacı enerji tasarrufu çalışmalarının önemini ortaya koymak, yapılabilecek olan uygulamalardan örnekler vermek ve konu ile ilgili bilincin artmasına katkı sağlamaktır.

Birincil enerji kaynaklarının nerede ise tamamını ithal eden ülkemizde enerji maliyetleri için ödenen bedel çok büyük rakamlara ulaşmaktadır. 2015 yılında; Türkiye’nin enerji ithalatı 37,8 milyar dolar cari açık ise 32,2 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Verilere göre nerdeyse cari açığımızın tamamı enerji ithalatına gitmektedir. Görüldüğü gibi amaç bilinmeyen bir şeyi ortaya koymak değildir. Amaç; Bilgi ve ilgi eksikliği nedenleri ile oluşan milyarlarca dolar değerindeki enerji kaybının hangi noktalarda ve hangi yöntemlerle aranması gerektiğini vurgulamaktır.

Çeşitli sanayi kollarında, Enerji maliyetleri ürün maliyetinin % 60 larına ulaşmaktadır. Bu enerji maliyetlerinin düşürülmesin de ki yollardan biri de vana ve armatürlerin yalıtılmasıdır.

Sanayi Tesisleri, Oteller, Plazalar, Alıveriş merkezleri, Hastaneler gibi enerjinin yoğun olarak kullanıldığı büyük tesislerde, tesisat yalıtımına gereken önem gösterilmediği için; Enerji giderlerine büyük bedeller ödenmektedir.

Bu makalenin amacı tesisatta enerji verimliliğinin önemini ortaya çıkarmaktır. Spesifik olarak vana ve armatürlerin yalıtımı incelenmiş olup kullanılan vana yalıtımının seçimi ve bunların uygulamalarına yönelik çalışmaları anlatmaktır.

Makalenin Tamamı

2017-146

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın