Vakum Yalıtım Panellerinin Buzdolaplarında Kullanımı

Isı yalıtımı soğutucularda dış ortam ısısının kabin dışında tutulması için gereklidir. Isı yalıtım hattının kalınlığı, malzemelerin cinsine ve soğutmanın uygulanacağı sıcaklığa göre değişmektedir. Çok çeşitli malzemeler kullanılmakla beraber, kabinlerde en çok kullanılan ısı yalıtım malzemeleri poliüretan ve cam yünüdür.

Enerji verimliliğinin öneminin artmasıyla, birçok sistemde olduğu gibi soğutma cihazlarında, özellikle buzdolaplarında daha iyi ısı yalıtımı sağlayan alternatif yalıtım malzemelerinin kullanılması şart olmuştur. Bu malzemelerden biri de vakum yalıtım panelleridir.

Vakum yalıtım panelleri (VYP), ısı yalıtım özellikleri açısından bilinen ısı yalıtım malzemelerine göre çok daha yüksek performanslı yalıtım malzemeleridir.

Konvansiyonel yalıtım malzemelerine (maks = 40 mW/m.K [miliWatt/metre Kelvin]) göre 10 kata ulaşan ısı yalıtımı VYP’leri (maks = 4 mW/m.K) ile sağlanabilmektedir.

VYP’ler, gözenekli yapıdaki bir iç dolgu malzemesinin (çekirdek) karakterine bağlı olarak, gaz giderici malzeme kullanılarak ya da tek başına bir dış zarfın içine konularak vakumlanması ve sızdırmazlığı sağlanarak atmosfere kapatılması ile oluşturulur.

Bu çalışmada, standart olarak üretilmiş ve kapaklarına VYP uygulanmış aynı model iki ayrı buzdolabı üzerinde enerji testleri yapılmış ve her iki buzdolabının test sonuçlarının nasıl değiştiği ve enerji verimliliğindeki artış deneysel olarak incelenmiştir. Her iki buzdolabının test sonuçlarına bakıldığında VYP uygulamasının, enerji verimliliği açısından olumlu katkısı olduğu açıkça görülmüştür.

Makalenin Tamamı

2015-74

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın