Vakum Tüplü Güneş Enerjisi Kollektörleri

Vakum tüplü teknolojisi bugün piyasada geleneksel emici daha iyi performans sunar. Bu gelişmiş tasarım, borosilicate cam (borcam) iki tabaka arasında bir vakum katman ile oluşur ve iç kısımda tüpler içermektedir. Bu vakum bir termos gibi, termal enerjinin % 93’e kadar koruyarak, daha yüksek bir verim elde etmektedir. Elde edilen bu termik enerji borular yardımı ile gerekli yerlere aktarılır.

Vakum Tüplü Güneş Enerjisi Kollektör Yapısı

– Tüm cam konsantrik çift katman tüp geometriye sahiptir.
– Cam malzeme: Borosilikat cam (borcam).
– Soğurma özelliği: > 0,92.
– Işınım yayıcılığı: <0.08 (80oC)
– Vakum: 0,005Pa Durgunluk: >230 m2*oC/kW
– Ortalama ısı kaybı: <0.8W/m2*oC
– Sıcaklık dayanımı: >200oC
– Camın et kalınlığı: 1,6mm Termal genleşme: 3.3×10-6oC Ömrü: >15 yıl
– İki tür seçici kaplama kullanılmaktadır.

Al/N/Al (Alüminyum/Azot/Alüminyum): 0,93 soğurma özelliğine (AM 1,5’de) ve ışınım yayıcılığı 0.08’dir (80oC’ta).

Vakum Tüp Kesiti

ALN/AIN-SS/Cu(Alüminyum nitrür/AIN-SS/Bakır): Geleneksel vakum tüplerinden (AL/N/AL’den) ışınım soğurma bakımından %12 daha iyi ve ışınım yayıcılığı %30 daha azdır. Seçici yüzey kaplaması daha yüksek sıcaklıktadır.

Baryum tabakası vakum tüpün durumu net bir şekilde gösterir ve bu tabaka vakumu dış gazlardan korur. Eğer vakum kaybolmuşsa gümüş beyaz renge dönecektir. Bu şekilde tüpün iyi durumda olup olmadığı kontrol edilir.

Vakum Tüp Testi

Yüksek verimlilik ile dairesel yapıları sayesinde gün boyu güneşi dik açıya yakın bir açı ile alırlar. Tüplerin içerisinde bakır bir boru ile tüplerin soğurduğu güneş enerjisini manifolda iletirler. Bakır boru içerisinde damıtılmış su bulunmaktadır, buna rağmen vakum sayesinde -30oC’a kadar antifriz olmadan çalışırlar. Her bir tüp bağımsız çalışabilmektedir ve tüplerin ömürleri 15 yılın üzerindedir. Vakum tüp ile ısıl boru arasında ki özel bağlantı ile sorun yaratmaz ve hasarlı tüpler değişebilmektedir. Vakum yalıtımı ile iç tüp 150oC olduğu zaman bile dış kısımda ki tüp dokunulacak kadar soğuktur. Tüplerin boyutları Ø/47 X 1500, Ø/58 X 1800, Ø/70 X 2000 (tüpün çapı/tüpün uzunluğu) gibi değerlerde olabilir.

Isıl Borulu Vakum Tüpü

Her tüp bağımsız olduğundan istenen miktar kadar sistem kurulabilir. Tüplerin silindirik biçiminden dolayı güneş ışınları daha çok dik açı ile gelir ve verim artışı sağlar. Diğer bir avantajı da tüpler arasında ki boşluklardan dolayı rüzgardan etkilenme oranı daha azdır. Kırılan tüpler kolayca değişebilir, bunun yanı sıra 10 yıllık garanti ömrü verilmektedir. – 15 oC’a kadar düşük sıcaklıklarda test edilmiştir, daha düşük sıcaklıklarda kırılma tehlikesi olabilir, o yüzden her bölge için uygun değildir.Depo kısmı üst kısımda veya çatı altında bir bölgede olabilir, çatı altında olabilmesi pompa yardımı ile olur.

Vakum Kollektörlü Sistem

Vakum tüplü sistemler diğer düzlemsel kollektörlere nazaran daha pahalı olmasına karşın daha verimli oldukları ispatlanmıştır. Özellikle kış aylarında daha verimlidirler, bunun temel nedeni vakumlu tüpler kollektörlere nazaran daha çabuk ısınırlar ve suyunu daha çabuk ısınmasını sağlar.

Borcamdan üretilen (temel maddesi ülkemizde bol olan bor ve silisyumdur) bu tüpler yurtdışından, özellikle Çin’den ithal edilmektedir. Oldukça sert bir yapıda olan, yüksek sıcaklığa ve darbelere karşı (25 mm çapında dolu yağışına) dayanıklıdırlar. İç içe geçmiş olan tüplerin arasında ki havanın emilmesi (vakumlanarak) ile yüksek sıcaklıkta ağız kısmı birleştilir. İç tüpün içerisinde bakır bir boru yer alır, boru içerisinde iletkenliği yüksek bir sıvı ile borulardan emilen enerji manifolda, oradan da depoya gönderilir, bu tip tüpler zorlanmış (cebri, pompalı) sistemlerde kullanılır.

Vakum Tüplü Güneş Enerjisi Sistemi

Vakum tüplü güneş enerji sistemleri de doğal ve zorlanmış olarak ikiye ayrılabilir. Doğal dolaşımlı olanlarda tüpler doğrudan depoya bağlanırlar, pompalı sistemler ise daha estetik ve karmaşık bir yapıya sahiptirler. Güneş enerjisinin yetersiz olduğu durumlarda yeterli sıcaklığa ulaşana kadar elektrikli veya gazlı bir sistemle depo biraz daha ısıtılır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın