Türkiye’nin En Büyük Bilim Şenliği

Türkiye’nin en büyük Bilim Şenliği başlıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BEBKA tarafından Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğunda 6-7-8 Mayıs tarihlerinde Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ev sahipliğinde yapılacak 5. Bilim Şenliği, bilime gönül veren 7’den 70’e herkesi Merinos Park’ta buluşturuyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Türkiye ve dünyada bu kadar geniş kapsamlı başka bir bilim şenliği olmadığını belirterek, “Bu yıl 57 üniversite ve 67 şehirden 1360 proje başvurusu yapıldı. tek amacımız başımıza icat çıkaracak, kreatif, bilime gönül vermiş bir nesil yetiştirmek” dedi. Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Bakan da Bilim Şenliği ’nin artık bir Bursa markası haline geldiğini belirterek, atölye çalışmaları, simülatörler, konferansları ile dünya çapında böyle geniş bir bilimsel organizasyon olmadığını vurguladı.

TÜBİTAK, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Milli Eğitim Bakanlığı, Kuark dijital, CLK Uludağ Elektrik, Eker, Emko ve Pırlant tarafından desteklenen “Çevre ve Enerji’’ başlıklarının ana temasını oluşturduğu Türk Hava Yolları Bursa Bilim Şenliği, yıl da Türkiye’nin 4 yanından bilim meraklılarını Bursa’da buluşturacak. Şenlik kapsamında bu yıl ikincisi düzenlenen ve toplamda 102 bin TL para ödülünün dağıtılacağı proje yarışmasına 1360 başvuru yapılırken, 4 farklı kategoride 50 proje adını finale yazdırmayı başardı. Proje yarışmasının konsepti ‘Bilim ve Teknoloji’ olarak belirlenirken, minik ve çocuk mucitler kategorisinde 10’ar, genç ve usta mucitler kategorisinde 15’er proje finale kaldı. Toplamda 102 bin lira ödülün dağıtılacağı yarışma kapsamında finale kalan 50 projeye bin liradan 16 bin liraya kadar değişik ödüller verilecek.

Türkiye'nin En Büyük Bilim Şenliği

Bursa geleceğe damgasını vuracak

Artık bilime gönül verenler tarafından merakla beklenir hale gelen Bilim Şenliği ’nin tanıtım toplantısı Gölpark’ta yapıldı. Basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tarihi birikimi, doğal zenginlikleri, tarım, turizm, sanayi ve ticaret alanında lokomotif kent olan Bursa’nın, bilimsel anlamda da ülkenin geleceğine damgasını vuracak il olacağını söyledi. Birikimli, vizyonel, kreatif, icat çıkaran mucitler yetiştirme hedefiyle kurdukları Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin sadece Bursa’ya değil başta güney Marmara olmak üzere tüm Türkiye’ye hitap eden bir merkez haline geldiğini hatırlatan Başkan Altepe, farklı kentlerde kurulacak bilim merkezlerine de hem teknik danışmanlık hem de deney düzeneği gibi katkıların da Bursa tarafından verildiği kaydetti.

Bilim sokağa iniyor

Bilim merkezi kurulmadan önce dünyanın önde gelen tüm merkezlerinin incelendiğini hatırlatan Başkan Altepe, bu merkezlerin 4’te üçünün de müze şeklinde, dokunmanın yasak olduğu ve icatların sadece yazılarla anlatıldığı alanlar olduğunu vurguladı. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin ise tam bir uygulama alanı olduğunu, öğrencilerin istedikleri konular üzerinde deneyler yapabildiğini hatırlatan Başkan Altepe, “Artık en önemli konularımızdan biri de bilimi toplumun her kesimine, sokağa yaymak. İşte bu yıl 5’incisini yapacağımız Bilim Şenliği ’ni bu amaçla düzenliyoruz ve her yıl katılım daha da artıyoruz. Geçtiğimiz yıl şenliğimizi 150 bin kişi ziyaret etti. Stant gezilerinin ötesinde 39 bin kişi atölye çalışmalarına katılarak bizzat uygulama yapıp, yaptıkları ürünlerini yanlarına aldı. Tamamen üretime dönük atölye çalışmalarının olduğu böyle bir şenlik Türkiye’nin hiçbir yerinde yok. Bu yıl da Türkiye’nin her yerinden yoğun bir katılım oldu. Proje yarışmasına 1360 başvuru oldu. Bu yıl da oldukça geniş kapsamlı bir yenlik hazırladık. Fransa ve İsviçre’den gelecek ekipler, bilimsel gösteriler yapacak. THY’nin Boing A320 uçak simülatörü, uçuş deneyimi yaşatacak. Astronot Muhammed A. Faris, NASA programına kabul edilen tek Türk Halil Kayıkçı ve Dr. astronom Bülent Yaşarsoy ile “uzay ve havacılık” teması ayrıntılı bir şekilde işlenecek. Bunun yanında farklı alanlarda hem eğlenceli hem de öğretici çok sayıda atölye çalışması yapılacak. Bilime meraklı herkesi şenliğimize bekliyoruz” diye konuştu.

THY sponsorluk için geldi

Kültür A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Bakan da Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde uygulanan sistemin aslında dünya genelinde kabul görmüş atölye çalışmalarına dayalı bir sistem olduğunu vurguladı. Türkiye’deki eğitim sisteminde, çoktan seçmeli şıklar arasında çocuğun doğruyu bulması istendiğini dile getiren Bakan, “Birbirinden farklı düşünce yapısına sahip çocukları aynı yere koyup, bu şekilde eğitiyoruz. Sonra yaramaz dediğimiz bir grup ortaya çıkıyor. Sonra bu çocuklar potansiyel suç işlemeye meyilli grubu oluşturuyor. Oysa en zeki çocuklar suç işleyenlerdir. Bu çocukların atölyelerde eğitime alınması ve üretime yönlendirilmesi gerekiyor. Bu 3 – 3,5 yıldır dünyada uygulanan bir sistem. Biz de Bilim merkezinde bu uygulamayı yapıyoruz ve geçen yılki şenlikte 39 bin kişinin çalışıp üretmesi, bu kişilerin bilimi anlaması değil adeta bilime nüfuz etmesi anlamına geliyor. Bunun yanında marifet iltifata tabi olmalı. Bu nedenle proje yarışmasında ödüllendirme yaparak teşvik etmeye çalışıyoruz. Bundan daha büyük bir organizasyon dünyanın hiçbir yerinde yok. Örneğin ana sponsorumuz Türk Hava Yolları. Ama biz onlara gitmedik, onlar sponsor olmak için bize geldiler. Bu büyük organizasyonda en büyük teşekkürü Büyükşehir Belediyesi hak ediyor” dedi.

Bursa Bilim Şenliği

Bilim Şenliği Aktiviteler

Şenlik kapsamında düzenlenen 5-9 yaş minik mucitler, 10-13 yaş çocuk mucitler, 14-17 yaş genç mucitler ve 18 yaş ve üstü usta mucitler kategorilerindeki proje yarışmasında ilk 50’ye giren projeler sergilenecek. Çevre ve Enerji konseptli atölye çadırlarında yenilenebilir enerji kaynakları, geri dönüşüm gibi temalar işlenecek.

53 atölye çadırı ile mekanik, elektronik, gastronomi, astronomi, sağlık, model uçak, robot gibi farklı alanlarda çalışmalar yapılacaktır. Işık izleyen robotlar, 3D yazıcılar, güneş panelli gemiler, model uçaklar, özel eğitim setleri, güneş saatleri yapılacak. Fransa’dan gelen bilim ekibi, çay kahve eşliğinde astronomi bilgileri verecek. İsviçre ekibi kimyasal deneyler yapacak. Ayrıca bu yıl THY sponsorluğunda alana dev uçak kurulacak ve uçak kullanma simülasyonu gerçekleştirilecektir. Güneş enerjili uzaktan kumandalı araba, 750 tane bilim atölye kitleri ile THY atölye yaptıracak ve bunlara çocuklarda kalacak.

Bilim Şenliği ‘ilk’leri

Bursa Bilim Şenliği geniş katılımın yanı sıra bu yıl bünyesinde çok sayıda ‘ilk’i de barındırıyor. İşte, 5. Bursa Bilim Şenliği ’nin ilkleri : Mobil uygulaması yapılan ilk şenlik, rezervasyon sistemi olan ilk şenlik, ödüllü proje yarışması yapılan ilk şenlik, uzaydan görüntülenen (google earth) ilk şenlik, firmaların bilim atölyesi yaptığı ilk şenlik, sahne konferansları yapılan ilk şenlik, simülatörlerin yer aldığı ilk şenlik, 67 ilin katılım gösterdiği ilk şenlik, 1360 başvuru olan ilk proje yarışması, 25.000 metrekare açık alan yapılan ilk şenlik, 450 başvuru ile en fazla gönüllü öğrenci başvurusu alan şenlik, 750 kişinin görev aldığı bilim şenliği aynı zamanda Türkiye’nin en büyük Bilim Şenliği.

Kaynak: Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın