Türkiye’de Ulusal Çevre Etiket Sisteminin Kurulması

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından WYG Türkiye teknik desteği ile yürütülen “Türkiye’de Ulusal Çevre Etiket Sisteminin Kurulması” Projesi,

“Ulusal Eko-etiket” logo yarışması, 22 Kasım 2017 tarihinde başlıyor.

Projenin hedefleri arasında, Ulusal Çevre Etiket Sistemi kapsamında AB Çevre Müktesebatını (EC 66/210 sayılı ve 25 Kasım 2009 tarihli Avrupa Parlementosu ve Konseyi Eko-etiket Tüzüğü) uygulamak, Türkiye’de çevre koşullarını iyileştirmek, Uluslararası Çevre Etiket Sisteminin oluşturulmasında Türkiye’yi desteklemek ve Kurumsal Kapasitesinin oluşturulmasını sağlamak yer alıyor.

Çevre Etiketi (Eko-etiket) nedir?

Avrupa Birliği’nin Eko-etiket (çevre etiketi) uygulaması, tüketicilerin daha yeşil ürün ve hizmetleri ayırt edebilmelerine yardımcı olmak amacıyla başlatılmış bir uygulamadır. AB Çevre etiketi (Ecolabel), gıda, içecek, ilaç ve tıbbi ürünler dışındaki alanlarda herhangi bir hizmet ya da ürün için verilebilmektedir. Bugün AB Eko-Etiketi çok geniş bir ürün ve hizmet yelpazesini kapsamakta olup, yeni gruplar sürekli olarak ilave edilmektedir.
Ürünün ham madde temininden geri kazanımına kadar her safhasını kapsayan sistem, temiz üretim, sürdürülebilir tüketim için bir araç ve çevreye daha duyarlı ürünler arasında seçim yapabilmek için tüketicilere ise aynı zamanda bir seçenek sağlayacak, bu kapsamda düzenlenecek “Ulusal Eko-etiket” Logo Yarışması ile ilgili detayları ve katılım koşularını aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

Yarışmanın Amacı ve Konusu:

“Ulusal Eko-etiket” Logo Yarışması, Türkiye’de Çevre Etiket Sisteminin Kurulması Projesi dahilinde, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından düzenlenen Ulusal ve Resmi bir logo yarışmasıdır.

“Türkiye Eko-etiketini Arıyor” sloganıyla yola çıkan, “Ulusal Eko-etiket” Logo Yarışması, Türkiye’de çevre koşullarının iyileştirilmesi, Eko-etiket sistemi hakkında bilinç artırılması, Eko-etiket sisteminin faydaları ile ilgli hem tüketici hem de üreticilerde bilgi ve farkındalık sağlanması konuları amaçlanmaktadır. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında tasarımı amaçlanan logonun, Türkiye’de kurulacak Eko-etiket sisteminin inovatik yüzünü yansıtabilecek, ulusal ve uluslararası arenada Türkiye’nin Çevre Etiket sisteminin oluşturulmasında görünürlüğünü sağlayabilecek ve çevre dostu ürün ve ürünlerin kullanılması ve tüketilmesi konularına dikkat çekmesini amaçlamaktadır.

Katılım için gerekli koşullar ve bilgilere link’e tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın