Ticari Bir Geciktirmeli Mayalama Kabininin Akış ve Sıcaklık Analizi

Mayalama kabinleri endüstriyel fırınlarda üretilen unlu mamullerin gerektiğinde mayalama işlemlerinin yapıldığı gerektiğinde ise mayalamanın gecikmeli olarak yapılabilmesi için ürünlerin muhafaza edilmesini sağlayan cihazlardır.

Bu cihazların ürünlerin mayalanması için gerekli ortam şartlarını ve cihaz içerisindeki bütün ürünlerin aynı değerlere sahip olmasını sağlayabilmesi hem ürünlerin kalitesi hem de buna bağlı olarak insan sağlığıyla doğrudan ilgilidir.

Bu çalışmada; kaliteli bir mayalama ve mayalama öncesi bekletilme işlemlerinin gerçekleştirilmesi için kabin içerisinde olması gereken şartlar araştırılmıştır.

Standart şartlar altında geciktirmeli mayalama ve son mayalama işlemi gerçekleştirilen ürünler için belirlenmiş olan sıcaklık ve hava hızı parametreleri kullanılarak Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) ile sayısal analizi yapılmıştır. Yapılan analiz ile kabin içerisindeki sıcaklık ve hız dağılımları çıkarılmıştır.

Hamurların bulunduğu her bir tepsideki ısı transferini homojen hale getirmek ve bunu yaparken hamurların istenilen şekilde mayalanmasını sağlamak için tasarım üzerinde çalışılmış, gerekli yerde yönlendirme sacı kullanılmış, uygun batarya kapasitesi ve fan hızları hesaplanmıştır.

Makalenin Tamamı

2015-54

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın