Test Odalarının Çalışma Şartları ve Enerji Tüketimleri

Sıcaklık ve nem kontrolü yapılabilen test odaları ya da klimatik test odaları, termal çevre şartlarını simüle ederek, çok farklı amaçlarla kullanılabilir. Örneğin iklim şartlarının, üretilen malların ve malzemelerin, örneğin dış ortamda kullanılan elektronik malzemelerin üzerindeki uzun süreli etkilerini gözlemlemeye yarar.

Ayrıca sıcaklık ve nem kontrolü yapılabilen test odalarıyla, buzdolabı, ısıtıcı, nemlendirici ve parçalarının performanslarının test edilmesine de yarar. Testleri yapılan farklı ürünler içinde; her çeşit fabrika üretim mamulleri, yiyecek prosesi, paketlenmiş mamullerin, basınç, sıcaklık, nem gibi çevre şartlarının, ani değişim, sürekli değişim karşısında dayanıklılığı, kalitesindeki değişim, ürün pazara ulaşmadan gözlenebilir.

Test odalarının enerji tüketimleri fazladır. Soğutma ünitelerinde, hızı kontrol edilebilen kompresörlerin farklı hızlarda çalıştırmasıyla, farklı çevre şartlarının oluşturularak, test odalarını sıcaklık ve nem değerlerinin kararlılığı ve bu sıradaki oluşan enerji tüketimi bilinmesi yararlı olur.

Bu bildiride sıcaklık ve nem kontrolü yapılabilen farklı test odalarının basitçe kullanım amaçları ve yapılarının farkları anlatılmıştır. Ayrıca test odalarının kontrol sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Örnek bir test odasında farklı kompresör hızları, enerji tüketimi gibi değişkenlerle, test odası, buharlaştırıcı çıkışı ve elektrikli ısıtıcı boyunca değişen sıcaklık değişimleri arasındaki bağıntılar gösterilmiştir.

Makalenin Tamamı

2019-031

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın