Teknik Servis Hizmetleri İçin Tüyolar

Teknik servis hizmeti yapan firmalar için bazı tüyolara ve teknik servis çağırmadan önce son kullanıcının yapması gerekenlere kısaca göz atalım.

Her elektronik eşya bir gün arızayı tadacaktır. Bir çamaşır makinesi ya da bir bulaşık makinesi alındığı ilk gün kadar candan çalışmaz. Günü geldiğinde her cansız elektronik eşya gibi arıza verebilir. Eğer yenisini almam, emektar eşyam ile yaşamaya devam ederim diyorsanız, eve bir teknik servis çağırmak gerekli olur. İşte tam bu noktada teknik servislere büyük bir sorumluluk ve görev düşüyor. Teknik servis ihtiyacı doğduğunda müşteriler ilk çözüm olarak tanıdık ve özellikle işi iyi bilen birilerine ihtiyaç duyuyor. İlk arızadan sonraki arızalarda da hep memnun kaldıkları teknik servislere müracaat ediyorlar.  Bu durumda bir teknik servise düşen, yaptığı her işi aynı kalitede ve titizlikte yapmaktır. Teknik servislerin, işin devamlılığını sağlaması ve sonraki arızalarda akla ilk gelen servis olmaları için bazı tüyolar hazırladık.

Teknik Servis

1-Temiz ve Bakımlı Olmak
Müşterilerin teknik servislerden beklediği ilk iş temiz ve bakımlı olmalarıdır. Temiz ve bakımlı olan bir teknik servis, müşterisinin gözünde de işini temiz ve itinayla yaptığı izlenimi uyandıracaktır.

2-Firma Yaka Kartı Kullanmak ve Müşteriye Öncelikle Kendini Tanıtmak
Teknik servisler genelde belli bir markaya bağlı olarak çalışırlar. Bu nedenle işin ciddiyeti gereği, bağlı oldukları firmanın yaka kartlarını mutlaka üstlerinde taşımalılar ve müşteriye kendilerini tanıtmalılar.  Bu özeni gösteren teknik servisler bir sonraki arızada ilk akla gelecek servislerdir.

3-Galoş Kullanmak
Gidilen ev veya işyerine galoşla girmek müşterilerin gözünde sizi üst sıralara taşıyacaktır.  Bu sizin ne kadar titiz ve temiz çalıştığınızın bir göstergesidir.

4-Güler Yüzlü Olmak ve Müşteriye Resmi Bir Dil ile Hitap Etmek
İnsani ilişkilerin olduğu her alanda en önemli kurallardan biri de güler yüzlü olmaktır. Kadim kuraldır; surat asarak bal satamazsınız ama güler yüzle sirke satarsınız. Bir de müşterimize resmi bir dil ile hitap etmemiz çok önemlidir. Bu kural özellikle bağlı olduğunuz firma veya markanın imajı için de çok önemlidir. Bu iki tüyo, bir dahaki teknik servis ihtiyacında sizi üst sıralara taşıyacaktır.

5-Cevabını Bilmediği Soruya Cevap Vermemek
Müşterilerinizin gözünde puanınızı düşürmemek için, en basit kurallardan biri de cevabını bilemediğiniz sorulara cevap vermemektir. Yanlış yönlendirme sizi ve bağlı olduğunuz markayı zora sokacaktır. Bu durumda yapacağınız en verimli davranış, soruyu ilgili firma yetkilisine yönlendirmek ve doğru cevabı almaktır.

6-Servis Hizmeti Sonrası Ortaya Çıkan Çöp ve Dağınıklığı Toplamak
Verdiğiniz hizmet ne kadar kaliteli ve düzgün de olsa, son aşamada size altın puan kazandıracak kurallardan birisi de servis sonrası ortaya çıkan çöpü ve dağınıklığı toplamaktır. Bu davranış işinizi başlangıcından, sonuna kadar ne kadar titizlik ve özenle yaptığınızın bir kanıtıdır. Sonradan yaşanabilecek bir arıza durumunda, yine akla gelen ilk teknik servis siz olacaksınızdır.

7-Servis Formu Doldurmak ve Kartvizit Bırakmak
Arızayı giderdiğinizde işyerinize ait servis formuna yaptığınız işi açık ve okunur bir şekilde yazın. Müşteriler iş yükü olarak neler yaptığınızı bilmek isterler.  Eğer garanti kapsamı dışında bir arızayı gideriyorsanız, verdikleri paranın hak edilmiş olduğuna inanmak onların en doğal hakkıdır. Bunun bilincinde olan ve bunu doğal gören teknik servisler puanlarını bir kat daha artırmış olurlar.

Teknik Servis Çağırmadan Önce Yapılması Gerekenler

Teknik servislerin yanı sıra kullanıcılarında kendi üzerine düşen bir takım gereklilikleri bulunmaktadır. Örneğin, kombi için teknik servis çağırmadan önce gerekli kontrolleri yapmalıyız. Bu sayede cihazımızın servis hizmeti gerekip gerektirmediğini öğreniriz. Sorunun elektrik tesisatında mı, kalorifer tesisatında mı gaz şebekesinden mi yoksa kombiden mi kaynaklandığını öğreniriz.

Bu bilgiler ışığında sorunun çözümüne yönelik harekete geçeriz.

-Cihaza gaz gelip gelmediğini kontrol edin.
-Cihazınızın yazlık/kışlık ayarlarını kontrol edin
-Elektrik bağlantısını kontrol edin.
-Elektrik sigortasını kontrol edin.
-Su vanalarının açık olup olmadığı kontrol edin.
-Su basıncının yeterli olup olmadığı kontrol edilmeli (Standart 1-1,5 bar arası)
-Baca borusunun yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol edilmeli
-Kombi servisi çağırmadan önce yapılması gerekenleri uyguladığınızda hala cihazınız çalışmıyorsa ve arıza olduğunu düşünüyorsanız mutlaka teknik servisi arayın ve destek isteyin.

Kaynak: Arkom Kombi, arkomkombi.com

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın