Steril Bölümlerde İnsan, “Malzeme Dolaşımı ve Hava Akışı”

Steril hacimlerde hasta ve personelin can sağlığı ve güvenliği ile tıbbi müdahalenin başarısı için kirletici girişi ile yayılmasının engellenmesi ve kontrol edilmesi en başta gelen tedbirdir. Temiz alanlarda, kirlenmeye yolaçan dolaşım trafiği, dışarıdan ve içeriden karşılıklı olmak üzere, insan, malzeme ve hava hareketi şeklindedir.

İnsan ve malzeme dolaşım güzergahı mimari projede, hava akışı ise bölümler arası temizlik sınıfının benzerlik veya farklılığına göre havanın yönlendirilmesi suretiyle mekanik tesisat projesinde belirlenir.

Bu maksatla her bölüm/odanın ayrı ayrı basınç türü (pozitif/nötr/negatif) ile komşu bölüme göre iç basınç farkı (..Pa) belirlenerek iç ortam havasının temizden kirli veya az kirliden çok kirli bölüm doğrultusunda akışı sağlanır.

Ancak, eksik bilgi veya doğru zannedilen alışkanlıklar yüzünden yalnızca basınç türü belirlenmesi yeterli kabul edilip, odalar arası akış basınç farkının önemsenmeden ihmal edildiği görülmektedir.

Yazımız konusunda, konuyla ilgili disiplinlere yardımcı olacağı düşüncesiyle; örnek yerleşim planı üzerinde, ameliyathane ve yardımcı bölümlerinde personel, hasta, tıbbi malzeme ve atık sirkülasyon yönleri ile bölümler arası hava akış prensiplerinin belirlenerek arzu edilen oda basınç farkı uygulaması anlatılmaktadır.

Makalenin Tamamı

2019-154

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın