+1 oy
Genel Sorular kategorisinde (23 puan)
Termodinamik 250.000 lik kazan bekleme 140 besleme 10 fan maksimum derece 40 fakat kazan durduğunda kömür deposuna ateş geçiyor helezon kısmı ateş gibi oluyor depodan duman çıkıyor ACİL YARDIM

1 cevap

0 oy
(812 puan)
Merhaba,
Kömür alt ısıl değeri 7000 kcal/kg ve üzeri kullanılması durumunda 250000 katı yakıtlı kazan için 170 sn bekleme, 10 sn besleme, fan hızı otomatik ya da 6 kademe ise 5 olmalıdır.  Ardından deneme yanılma ile süreleri uygun değerlere getiriniz.

Öncelikle sirkülasyon pompasının uygun çalışıp çalışmadığına vanaların doğru pozisyonda olup olmadığını kontrol edip hata varsa düzeltiniz. Eğer çok fazla ısınma söz konusu ise Refrakter malzemede problem olabilir yetkili servise başvurulmalıdır.

Cihaz baca bağlantılarından ya da bunkerden duman gelmesinin de bir kaç nedeni vardır.Baca çekişi zayıf olabilir, ocak içerisindeki hava delikleri tıkanmış olabilir. Yakıtta oluşan cüruf yanma hücresinin hava deliklerini tıkamış olabilir. Kontrol edilip temizlenmesi gerekmektedir.

Ayrıca duman sandığında kaçak var mı kontrol ediniz, amyant contalarda kayma veya burulma olabilir.
(289 puan)
merhaba,

        kazanın periyodik temizliğini talimatlara uygun olarak  temizlemek ,mevcut bacanın çapını ,yüksekliğini  proje hesaplarına uygun olp olmdığını kontrol edeniz ,bacanın şapka durumunu ,kazan çıkışı ile baca arasındaki atık gaz  borularını < duman borusu üzerindekindeki  damperin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz..!>  temizleyinz ,buralarda kurum ve kül birikmiş olabilir,bu bölgeler  temizliklerde gözden kaçabilir.kazan tipinz dans tipi yarı silindirik-alev-duman borulu kazan mı?. ayrıca kazanın projesıni ve çalıştırma talımatını imalatcı firmadan veya tesisatı yapan firmadan temin ederek gözden geçrirseniz iyi olur çünkü problemi birebir şekilde çözecek  sizsiniz. saygılarımla. 15/11/2018

not:sn editörün tavsiyelerini,sitemizde çıkan yazılar gözden geçirmekte fayda var..!
...