Soğutma Çevrimlerinin Enerji Verimliliği Yönünden İrdelenmesi

İklimlendirme insanlık tarihinin başlangıcından bu yana varlığını sürdürmüş ihtiyaçlarından bir tanesidir. Günümüzde gelinen noktada mevcut iklimlendirme sistemlerinin daha verimli çalışmasını sağlarken çevreye verdikleri zararları ortadan kaldırmaya yönelik araştırmalar öne çıkmaktadır.

Bu çalışmada temel soğutma çevrimleri tanıtılmış, soğutma çevrimlerinde kullanılan çevrim elemanları ve soğutkanlar hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca ideal ve gerçek buhar sıkıştırmalı soğutma çevrimi, aşırı soğutmalı ve aşırı kızdırmalı soğutma çevrimleri, kaskad soğutma çevrimleri ile çok evaporatörlü ve iki kademeli soğutma çevrimleri “Engineering Equation Solver” (EES) yazılım programının yardımıyla çevrim analizleri gerçekleştirilmiş, COP değerleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.

Analizlerde R134a, R123, R410A, R290, R152a, R143a, R407C, R404A, R507A, R600a olmak üzere farklı soğutkanların COP (Coefficient of Performance = Soğutma Etkinliği Katsayısı) değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Farklı soğutkanlar kullanılan soğutma çevrimlerinde kondenser ve evaporatör sıcaklıkları, kompresör izantropik verimi gibi farklı parametreler değiştirilerek bunların COP ye etkisi araştırılmıştır.

Makalenin Tamamı

2019-044

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın