Sabit Isı Kaynaklı Ve Sıcak Su Dolaşımlı Isıtma Sistemleri

Yaşam ortamlarının ısıtılması, sabit ısı kaynaklı ısıtıcılar (SIKI) veya sıcak su dolaşımlı (SSD) sistemlerle sağlanır. Elektrikli ısıtıcılar, ısı pompası yoğuşturucu yüzeyleri, soba ve şömineler sabit ısı kaynaklı ısıtıcılar sınıfında değerlendirilebilir.

Sıcak su kazanı ile entegre radyatörlü ısıtıcılar ise sıcak su dolaşımlı sistem uygulaması olarak bilinir. Mevcut ısıtma tasarımı yaklaşımında, ilk ısıtma süreci (İIS) ve kesintili ısıtma (KI) gibi zaman bağımlı etkiler doğrudan hesaba alınmaz.

Bunun yerine, kararlı duruma göre yapılan hesapların deneyimden gelen katsayılarla düzeltilmesi yoluna gidilir. Isıtmanın ana bağımlı değişkeni olan iç ortam sıcaklığı; dış ortam sıcaklığı, yapı ısıl kütlesi ve ısıtma sistemi gibi bileşenlere bağlıdır.

İIS ve KI gibi zaman bağımlı süreçlerde bu bağımlılığın önemi artar. Bu çalışmada, SIKI ve SSD uygulamalarının İIS üzerindeki etkisi sayısal olarak analiz edilmiştir.

Sayısal sonuçlar, farklı ısıtma uygulamalarının zaman bağımlı süreçler üzerinde önemli etkili olmadığını göstermektedir.

Makalenin Tamamı

2015-112

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın