R410a Soğutucu Akışkan Kullanımı Ve Borulama İşlemleri

R410a soğutucular basınç altında sıvılaştırılmış uçucu ya da çok uçucu florinli hidro karbonlardır. Tutuşmaz ve amacına uygun biçimde kullanıldığında sağlığa zararlı değildir.

R410a soğutucu kolaylıkla suyu emer, membran veya yağı okside eder. Basıncı R22’den yaklaşık 1,6 kez daha yüksektir.

Soğutucu yağ olarak yeni soğutucuya uygun yağ kullanılmalıdır.

Montaj ve servis işlemleri sırasında su ve tozun soğutucu devresine girmemesine dikkat edilmelidir. Devrede eski soğutucu ya da soğutucu yağ olmamalıdır.

R410a

Tesisat ve Servis İşlerinde Güvenlik DİKKAT!

R410a soğutucunun basıncı geleneksel R22’ye göre 1,6 kez büyük olduğu için montaj ve servis işlemleri sırasında yapılacak yanlış uygulamalar ciddi arızalara ve yaralanmalara neden olabilir.

– R410a ile çalışmak üzere tasarlanmış bir klimada kesinlikle başka bir soğutucu kullanılamaz. R410a başka bir soğutucu ile karışırsa soğutucu devresindeki basınç anormal yükselir, devrede kırılmalar sonucu ciddi yaralanmalar olabilir.

– Dış ünitenin görülür bir yerinde bu cihazın R410a soğutucu ile çalıştığı gösterilmiştir; dikkat edilmelidir.

– R410a devresinde yapılacak uygulamalar için özel aletlere gerek vardır. Çünkü yanlış soğutucu ve soğutma yağının şarj edilmesini önlemek için, ana ünitenin servis girişi ölçüsü değiştirilmiş, servis ve kontrol aletleri R410a’ya göre tasarlanmıştır.

– Montaj ve servis işlemleri sırasında gaz kaçağı olursa ortam tam olarak havalandırılmalıdır. Soğutucu gaz ateşle temas ederse tutuşmaz ancak zehirli gazlar açığa çıkar.

– Klimanın montaj ya da sökülme işlemleri sırasında soğutucu devresine hava ya da su girmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde soğutucu devresindeki basınç anormal yükselir, devrede kırılmalar sonucu ciddi yaralanmalar olabilir.

– Boru bağlantılarında R410a için tasarlanmış yeni ve temiz boruları kullanılmalıdır. Daha önce kullanılmış borular kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü, R410a soğutucu devresi, geleneksel soğutuculara göre daha yüksek basınçla çalışır. Ayrıca eski boruların içindeki yabancı maddeler (kirlilik), basıncın, dolayısıyla klimanın veriminin düşmesine neden olur.

– Montaj işlemleri tamamlandıktan sonra soğutma devresi ve bağlantılarında sızdırmazlık testi prosedürlere uygun olarak ve dikkatle yapılmalıdır. Eğer bir gaz kaçağı varsa sızan gazın fanlı bir ısıtıcı ya da ortamda bulunan bir ısıtıcı ile temas etmesi kesinlikle önlenmelidir. Aksi halde oluşacak zehirli gazlar ortamda bulunan canlılar için tehlike yaratabilir. Bu nedenle montaj ve servis işlemlerinin yapıldığı ortamda ve bu ortamla bağlantılı ortamlarda ısıtıcı kaynakları ve fan bulunmamalıdır, varsa işlemler sırasında kapatılmalıdır.

– Kapalı yerlerdeki çalışmalarda ortam iyice havalandırılmalıdır.

Makalenin Devamı

30-r410a-sogutucu-akiskan-kullanimi

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın