Polietilen (PE-X) Borular ve Çeşitleri

Pe-x, çapraz bağlı (Cross-Linked) polietilen anlamına gelmektedir. “Pe “ polietilen ham maddeyi “X” ise çapraz bağı temsil eder.

Polietilen (PE-X) borular sıhhi tesisatta, ısıtma tesisatında, gaz tesisatında ve basınçlı hava tesisatında kullanılır. Borular kangal hâlinde çok büyük uzunluklarda bulunur. Böylece daha az sayıda fittings kullanımı ihtiyacı vardır. Kırılgan değildir, yanabilir. Yumuşak ve sert PE olarak teslim edilebilir. Polietilen boru, özel işlemlerle moleküller arası çapraz bağlar oluşturarak basınca dayanıklı hâle getirilebilir. Buna PE-X adı verilmektedir.

PE-X Boru ve Çeşitleri

Bu borular, sıcak su tesisatında özellikle döşemeden ısıtma uygulamalarında kullanılabilir. PE-X borular paslanmaz, kesilmesi pratik ve kolaydır, çapı daralmaz, çürümez, kireçlenmez. PE-X borular -100 C ile +110 C arasında mukavemet özelliklerini korur. Polietilen ham maddesi yoğunluğu yüksek bir malzemedir. Bu malzeme üzerinde yapılan bazı işlemler neticesinde sıcaklığa ve basınca olan mukavemeti arttırılmaktadır. PE-X boruları oksijen bariyerli ve oksijen bariyersiz iki farklı şekilde imal edilebilmektedir. Oksijen bariyeri, boru dış yüzeyinin özel bir malzeme ile imalat esnasında kaplanması ile sağlanır. Bariyer, tesisatınızın metal aksamlarını ısıtıcı akışkana boru yüzeyinden geçen oksijenin korozif etkisinden korur.

Yerden ısıtma tesisatında en çok kullanılan boru türüdür. Pe-x borular kangal olarak üretilirler. Pex borular yerden ısıtma tesisatında koruyucu kılıf içerisinde döşenirler. Koruyucu kılıfın temel görevi Pex borunun üzerine gelebilecek darbeleri önlemek, pe-x borunun aşınmasını önlemek ve her hangi bir hasar anında borunun kolayca değişmesini sağlamaktır. Önemli görevlerinden bir tanesi de pe-x boru ısınımında boruda meydana gelebilecek esnemeler şap zemine zarar verebilir. Bu gibi olumsuzlukları önlemek için pe-x borular koruyucu kılıf içerisinde döşenirler.

Mobil Sistem Kılıflı Boru

PE-X Boru Kullanım Alanları

– Yerden ısıtma sistemlerinde,
– Kalorifer tesisatlarında,
– Sıcak su, soğuk içme suyu tesisatlarında,
– Her türlü endüstriyel tesisler, otel, hastane, ev, sera vb. yerlerde kullanılır.

Pex Boruların Üstün Özellikleri

– Esnek yapıları sayesinde şekillendirmeye uygundurlar ve rahatlıkla yere uygulanırlar.
– Kireçleme yapmaz, paslanmaz ve çürümez.
– Hafiftir, taşınması ve montajı kolaydır.
– Düşük sürtünme katsayısına sahiptir.
– Kangal olarak üretildiğinden firesiz olarak döşenir.
– Kimyasal maddelere dayanıklıdır.
– Havadaki oksijeni boru içerisine geçirmez.
– Kullanım ömrü uzundur(50 yıl).

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın