Parabolik Güneş Kolektörlü Sistemlere Ait Değişkenler

Bu çalışma kapsamında, odaklı güneş kolektörleri grubunun en yaygın olarak kullanılan ve teknolojisi ile güneş enerji sistemleri arasında önemli potansiyele sahip olan parabolik güneş kolektör sistemlerine ait önemli değişkenler, kolektörün enerji verimliliği açısından sayısal olarak değerlendirilmiştir.

Hesaplamalar, 6,1 m alıcı boru uzunluğuna ve 13,2 m2 açıklık alanına sahip parabolik güneş kolektörü kullanılarak yapılmıştır. Çalışma akışkanı olarak, bir sentetik yağ olan “Thermoil VP-1”, 10-200 litre/dakika hacimsel debilerde ve 100°C – 400°C sıcaklık aralığında kullanılmıştır. Ayrıca çalışma kapsamında kıyaslanmak üzere alıcı boru seçici kaplaması olarak siyah krom ve cermet kaplama kullanılmıştır.

Parabolik güneş kolektörü sistemleri ile ilgili değişkenler; akışkan debisi (litre/dakika), alıcı boru ve cam boru çaplarının etkisi (m), alıcı boru için kullanılacak malzemenin iletkenlik katsayısı (W/mK) ve alıcı boru üzerinde kullanılan seçici kaplama cinsinin kolektörün enerji verimliliğine etkisi çalışma kapsamında değerlendirilmiştir.

Sonuç olarak alıcı boru üzerine kaplanan seçici kaplamanın cinsinin kolektörün enerji verimliliğini önemli ölçüde etkilediği, alıcı boru iletkenlik katsayısının ısıl performansa oldukça az etki ettiği görülmüştür. Ek olarak, alıcı boru vakumlu olarak kullanılırsa kayıplar 400 °C sıcaklıkta %44,74 azalmakta ve kolektörün ısıl veriminde de %3,72 ile %24,1 arasında artış sağlanmaktadır.

Makalenin Tamamı

2019-067

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın