Okullarda İç Çevre Konfor Bileşeni Olarak Aydınlatma

Eğitim yapılarında (okullarda) aydınlatma tasarımının özel bir yeri vardır. Okullarda gerçekleşen en temel eylem “öğrenme” dir.

Bu eylemin iç çevrenin aydınlatılmasıyla (doğal ve yapay aydınlatma) doğrudan ilişkili olduğu, doğru ve uygun bir aydınlatma ile öğrencilerin bilgiyi edinmeleri ve akılda tutmalarına yardımcı olduğu bilinir.

Öğrencilerin motivasyonu ve derse dikkatlerini vererek odaklanma süreleri artar. Eğitim kurumlarında çalışan eğitimcilerin de çalışma motivasyonunun sağlanması, dikkatlerinin ve iş performanslarının artırılması için iyi ve doğru tasarlanmış bir aydınlatma uygulaması olmalıdır.

İç çevrenin kullanım biçimiyle ilişkili olarak düzgün yayılmış bir aydınlık ile gerekli görsel konfor koşulları sağlanmalıdır. Bu amaçla günışığından mümkün olduğu kadar fazla faydalanılmalı ve yapay aydınlatma ile bütünleşik olarak tasarlanmalıdır.

Doğru tasarlanmayan bir aydınlatma, eylemlerin gerçekleştirilmesini engelleyebilir, hatta insan sağlığını (göz ve ruh sağlığı v.b.) olumsuz etkileyebilir. Modern eğitim kurumları en yeni teknolojik gelişmeler dikkate alınarak tasarlanmalıdır.

Böylece iç çevre kalitesi eğitimi destekleyecek seviyede sağlanabilir. Aydınlatma da bu bağlamda bir iç çevre bileşeni olarak ele alınmalıdır.

Makalenin Tamamı

2015-05

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın