Nesnelerin İnterneti Kavramının Çeşitli Isıl Konfor Uygulamaları

Başarılı bir mekanik tesisat uygulamasının ayrılmaz bir parçası olan ısıl konfor, birçok araştırmacının da hemfikir olduğu üzere bir binada ikamet eden veya çalışan insanların sağlığını ve çalışma verimlerini doğrudan etkilemektedir.

Bu nedenle akıllı binalar hatta şehirler ile beraber giderek daha da dijitalleşen dünyaya adapte olan mekanik tesisat uygulamalarına, ısıl konforun da dahil olmaması düşünülemez. Henüz birçok uygulama alanı için çok yeni bir süreç olan dijitalleşmenin, ısıl konfor açısından hangi noktada olduğunun belirlenebilmesi amacıyla mevcut çalışma gerçekleştirilmiştir.

Literatürdeki çalışmalar arasından özellikle ısıl konfor araştırmalarına nesnelerin interneti uygulamalarını dahil ederek yeni bir bakış açısı ile yapılmış çalışmalar incelenmiştir. Bu araştırmalarda klasik çalışmalardan farklı olarak nesnelerin internetinin ısıl konfor uygulamalarını hangi yönde geliştirebileceği sorusuna cevap aranmıştır.

İlgili çalışmalar referans alınarak ayrıca, potansiyel araştırma konuları da derlenmeye çalışılmıştır. Mevcut derleme çalışmanın, bu alanda araştırma yapmayı düşünen akademisyenler ve aynı zamanda konu ile alakalı sektör çalışanları için bir başlangıç noktası oluşturması açısından faydalı bir kaynak olacağı düşünülmektedir.

Makalenin Tamamı

2019-82

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın