Nesnelerin İnterneti Bağlamında Isıl Konfor Uygulamaları

Bu çalışmada Endüstri 4.0 kapsamında, nesnelerin interneti konusunun ısıl konfor alanına getirdiği yenilikler ve klasik yöntemlere göre farklılıkları incelenmiştir. Öncelikle nesnelerin interneti gelecek projeksiyon açısından incelenirken, devamında ısıl konfor uygulamaları hakkında bilgiler verilmiştir.

Nesnelerin interneti, mobil ve giyilebilir teknolojiler, çevresel algılayıcılar ile veri toplanması, klasik ısıl konfor ölçekleri ile değerlendirilmesi ve ayrıca kişisel ısıl konfor sistemleri çalışma kapsamında incelenmiştir.

Verilerin sınıflandırılması ve yeni modellerin oluşturulması için kullanılan makine öğrenme algoritmalarının işleyişi ve sonuçlar üzerindeki etkisi hakkında klasik ısıl konfor modelleri ile karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Isıl konfor uygulamalarında klasik modellerin belirli bir grup üzerinde sınırlı parametrelerle denenmesi, aynı şartlarda farklı kişiler için farklı sonuçlar vermektedir.

Giyilebilir ve mobil teknolojiler kullanılarak elde edilen verilerle, makine öğrenmesi algoritmaları kullanılarak oluşturulan modellerde mevcut popülasyonun tercihleri dikkate alındığından belli periyodlarla güncellenebilmekte ve ısıl konfor açısından memnuniyet klasik modellere göre yüksek ve sürdürülebilir olmaktadır.

Makalenin Tamamı

2019-83

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın