Motorlu Araçlarda Turbo Sisteminde Türbin Kısmının Tasarımı

Motor performansını iyileştirmek ve yakıt tasarrufu sağlamak aynı zamanda motor hacminde küçültme yaparak daha yüksek güç ve verim elde edilmektedir. Günümüzde turboşarj teknolojisi içten yanmalı motorlarda hem enerjinin korunması hem de CO2, NOX salınımının azaltılması için çalışmalar yapılmaktadır.

Turboşarj tasarımı turboşarj motor performansının geliştirilmesinde önemli bir yer tutar. Tasarım yapılırken motorun özelliklerine göre oluşturulmalı ve aynı zamanda motorun ihtiyaçlarına göre tasarım aşamalarında dikkatli bit üretim gerçekleştirilmelidir.Bu araştırmanın konusu içten yanmalı bir motor için en uygun turboşarj tasarımının yapılması üzerinedir.

Yapılan iyileştirmelerde tasarım parametrelerinin değerleri ile motor çalışma koşulları arasında bir ilişki kurularak türbin ve kompresör tasarımı gerçekleştirilir. Bu çalışmada benzinli bir motora turboşarj montajı başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Turboşarj verimi değişen parametrelerle %40 -50 arasında bir değer almıştır. Türbin için verim değeri ise %80 Aralığında gelmiştir.

Makalenin Tamamı

2019-069

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın