Motorlu Araçlarda Turbo Sisteminde Kompresör Kısmının Tasarımı

Günümüzde turboşarj teknolojisi içten yanmalı motorlarda hem enerjinin korunması hem de CO2 ,NOX salınımının azaltılması için çalışmalar yapılmaktadır. Turboşarj tasarımı turboşarj motor performansının geliştirilmesi için önemli bir yer tutar.

Tasarım yapılırken motorun özelliklerine göre oluşturulmalıdır ve aynı zamanda motorun ihtiyaçlarına göre tasarım aşamalarında dikkatli bir üretim gerçekleştirilmelidir. Bu araştırmanın konusu içten yanmalı bir motor için en uygun turboşarj tasarımının yapılması üzerinedir.

Yapılan iyileştirmelerde tasarım parametrelerinin değerleri ile motor çalışma koşulları arasında bir ilişki kurularak türbin ve kompresör tasarımı gerçekleştirilir. Bu çalışmada benzinli bir motora turboşarj montajı başarılı bir şekilde gerçekleşmiştir. Turboşarj verimi değişen parametrelerle %40 -50 arasında bir değer almıştır.

Kompresör için verim değeri ise %74 aralığında gelmiştir. Elde edilen kompresör turboşarj için uygun bir motor üzerinde test edilmiştir. Bu test Concept Nrec paket programı ile gerçekleştirilmiştir.

Makalenin Tamamı

2019-063

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın