MMO KALMEM, Kalibrasyon Laboratuvarı ve Metroloji Eğitim Merkezi

Deney Laboratuvarı ve Kalibrasyon Merkezi olarak faaliyet gösteren Makina Mühendisleri Odası Kalibrasyon ve Metroloji Eğitim Merkezi (MMO KALMEM), TÜRKAK’tan TS EN ISO/IEC 17025:2012 standardına göre akredite edilmiştir.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Kalibrasyon Laboratuvarı ve Metroloji Eğitim Merkezi-MMO KALMEM, 1998 yılından bu yana Elektrik, Basınç, Boyut, Tork-Kuvvet, Zaman-Frekans, Kütle-Terazi, Hacim, Sıcaklık ve Hava Hızı Laboratuvarlarında ölçüm ve kalibrasyon hizmetlerinin yanı sıra çeşitli konularda eğitimler gerçekleştirilmektedir. Eğitimler periyodik olarak gerçekleştirilmekle birlikte istek halinde firmalara göre programlanmaktadır.

TS EN ISO/IEC 17025 Standardına göre akredite olarak faaliyet gösteren MMO KALMEM, ulusal ve uluslararası standartlara izlenebilir gerçekleştirdiği ölçümlerle ve etik ilkelere bağlı kalarak yüksek kalite standartlarında hizmet vermektedir.

MMO KALMEM

Sanayi kuruluşlarının planladıkları kalibrasyon/doğrulama birimlerine destek olunması amacı ile Laboratuvar projelendirilmesi, ekipman seçimi, kalibrasyon periyotları belirlenmesi, ortam koşullarının belirlenmesi, kalite sisteminin kurulması gibi konularda teknik destek sağlanmaktadır.

MMO KALMEM ulusal ve uluslararası standartlara izlenebilir ölçümler ile üretimde, ürün kontrolünde ve diğer ölçüm sistemlerinin kontrolünde kullanılan cihazların kalibrasyonu yoluyla ölçüm sistemlerinin ulusal ve uluslararası standartlara izlenebilirliği gerçekleştirilerek, kalite sistemlerinin gerektirdiği şekilde, işletmede yapılan ölçümler güvence altına alınmaktadır.

MMO KALMEM‘de Genel Metroloji ve Kalibrasyon ile uygulamalı kalibrasyon konularında eğitimler düzenlenmekte olup, eğitimler periyodik olarak ve istek halinde firmalara göre programlanmaktadır. 1998 yılından beri 1000’in üzerinde kuruluşa eğitim ve kalibrasyon hizmeti verilmiştir.

MMO KALMEM Kalibrasyon

Kalibrasyon Laboratuvarı ve Metroloji Eğitim Merkezi (MMO KALMEM), 1997 yılında Bölgemiz sanayi kuruluşlarının talepleri ve gereksinimleri doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda kurulmuştur. 1998 yılından bu yana sanayi kuruluşlarına hizmet vermekte olan MMO KALMEM dokuz farklı alanda kalibrasyon hizmeti vermektedir. Kalibrasyon Laboratuvarı ve Metroloji Eğitim Merkezi (MMO KALMEM), 1997 yılında Bölgemiz sanayi kuruluşlarının talepleri ve gereksinimleri doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda kurulmuştur. 1998 yılından bu yana sanayi kuruluşlarına hizmet vermekte olan MMO KALMEM dokuz farklı alanda kalibrasyon hizmeti vermektedir.

Kalibrasyon alanlarımız:

– Basınç
– Boyut
– Tork-Kuvvet
– Elektrik
– Zaman-Frekans
– Sıcaklık-Nem
– Kütle-Terazi
– Hacim
– Hava Hızı

MMO KALMEM Deney

Türkiye Resmi Gazetesinde 02 Kasım  2013 tarihinde yayımlanan Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında, rüzgar santrali lisansına başvuranlar, Rüzgar Ölçüm direkleriyle yapılan rüzgar ölçüm faaliyetlerini profesyonel bir biçimde belirli standartlara uygun olarak yaptıklarını EPDK’ya belgelemek zorundadırlar. Türkiye Resmi Gazetesinde 02 Kazım 2013 tarihinde yayımlanan Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında, rüzgar santrali lisansına başvuranlar, Rüzgar Ölçüm direkleriyle yapılan rüzgar ölçüm faaliyetlerini profesyonel bir biçimde belirli standartlara uygun olarak yaptıklarını EPDK’ya belgelemek zorundadırlar.Deney laboratuvarı olarak faaliyet gösteren MMO KALMEM, TS EN ISO/IEC 17025:2012 ve  IEC 61400-12-1 Ed.2  standardına göre akredite edilmiş olup aşağıdaki kapsamlarda hizmet vermektedir:

– Meteoroloji direği sistem tasarımı
– Meteoroloji direği denetimi, kurulum dokümantasyonu ve istasyon uygunluk onayı
– Anemometre ile Yapılan Rüzgâr Ölçüm Verilerinin Düzenlenmesi, Analizi ve Değerlendirilmesi

MMO KALMEM ’in alanında uzman saha ekibi ve veri analizi kadrosu tarafından hazırlanan Rüzgar Ölçüm İstasyonu Uygunluk Onay Raporu  ve Meteorolojik Ölçüm sonuç raporu uluslararası izlenebilir nitelikte akredite olarak verilmektedir. Bunlara ek olarak Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında Rüzgar Ölçüm İstasyonu Kurulum Raporu (Ek-3) ve Rüzgar Ölçüm Sonuç Raporu (Ek-4) tarafımızca düzenlenip, onaylanabilmektedir.

MMO KALMEM İletişim

Adres: 243 Sokak No: 17 Kat: 1 Daire: 6 Bayraklı / İzmir
Tel: (0232) 348 40 50

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın