Mikro Kanallı Alüminyum Borularda Isı Geçişinin İncelenmesi

Otomotiv klima kompresörü araç motorundan güç almaktadır. Bu sebeple otomotiv klima sistemleri işlevinin ötesinde yakıt ekonomisinde önem arz etmektedir. Bu nedenle diğer alanlarda kullanılan klimalardan teknoloji olarak daha ilerdedirler.

Bu çalışmada, iki adet düz ve iki adet mikro kanallı alüminyum borularda yoğuşma ısı transfer katsayıların deneysel çalışmalarının karşılaştırılması yapılmaktadır.

Bu deneysel çalışmada, küçük hidrolik çaplı çok kanallı alüminyum borularda 40 0C doyma sıcaklığında R-134a soğutucu akışkanla tek ve iki-fazlı yoğuşma ısı transfer katsayıları incelenmiştir.

Kullanılan iki mikro kanallı boruların hidrolik çapları; 0,611 mm ve 0,44 mm ve kanatçık yükseklikleri 0,116 mm ve 0,176 mm’dir.

Düz boruların hidrolik çapları; 1,26 mm ve 1,82 mm’dir. Yoğuşma gradyenleri, 300-600-1000 kg/m2s kütlesel akış hızında, %20-%80 arasında değişen buhar kuruluk oranlarında ve 8 kW/m2 ısı akısında alınmıştır.

Elde edilen sonuçlarla, yoğuşma ısı transfer katsayısının artan kütlesel akış hızında ve buhar oranı ile artmakta olduğu görülmüştür. Ayrıca, yoğuşma ısı transfer katsayısı tüm borular için azalan hidrolik çapla artmaktadır.

Mikro kanallı alüminyum borularda, yoğuşma ısı transfer katsayısı sonuçlarının düz borulardan daha iyi olduğu görülmüştür.

Makalenin Tamamı

2015-64

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın