Menfez ve Difüzör Nedir? Seçimi Nasıl Yapılır?

Menfez ve Difüzör arasındaki fark, nerelerde kullanıldıkları, debi ve ses seviyesi ile diğer kriterler doğrultusunda nasıl seçim yapıldığı anlatılmıştır. Eğitim videosunda TROX seçim programı kullanılmıştır.

Bilgi:Kanalımıza Abone olmayı unutmayalım.

Menfez ve Difüzör Seçimi İle İlgili Makaleler

Hava Dağıtım Elemanları (Menfez, Difüzör) Seçim Rehberi

Kanallarda Menfez Bağlantısı Nasıl Olur ?

Hava Kanalı ve Menfez Hesabı

Havalandırma Menfez Tipleri

Bina havalandırma sistemlerinin son elemanları, tavan, duvar ve döşemelere konulan ve genelde menfez adı ile anılan hava dağıtım elemanlarıdır. Hava dağıtım elemanları, ortama verilen havanın yaşanan mekânı insanların rahatını bozmayacak şekilde ortama dağıtılması görevini üstlenirler. Her tip dağıtım elemanının farklı atış karakteristiği olup, mekanın görünüm estetiği de dahil olmak üzere, özelliklerine göre uygun kombinasyonu bulmak, projeciye düşen önemli bir görevdir.Mahallerdeki hava çıkış noktalarının seçimi ve uygulaması, aynı mahal için gerekli diğer mekanik tesisat elemanlarından daha önemsiz değildir. Büyük yatırımlarla oluşturulan mekanik tesisatın, sadece uç noktalardaki hava dağıtım elemanlarının yanlış seçimi ve/veya uygulaması nedeni ile insanları rahat ettiremeyip yapılan masrafı boşa çıkarma riski olduğu unutulmamalıdır.

Menfez ve Difüzör Seçimi

Yüzey Etkisi (Coanda Etkisi):

Üfleme havası, yeteri kadar hızlı ise, huzme ve tavan arasında bir alçak basınç zonu oluşur ve bundan dolayı, hava huzmesi tavana yapışarak ilerlemesine devam eder. Bu durum, havanın daha geç düşmesine yol açar ve daha uzun atış mesafeleri elde edilmesini sağlar. Buna, olayı keşfeden bilim adamının ismine atfen “Coanda Etkisi” denir. Pratik değerler, Coanda etkisinin oluşabilmesi için tavandan en fazla 30 cm kadar aşağı bir mesafeden üfleme yapılması gerektiğini göstermiştir. Coanda etkili bir atış, serbest atışa göre %40 daha fazla mesafeye gidebilmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın