Mekanik Tesisat Yalıtımında Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri

Mekanik tesisat yalıtımı yapılması; enerji verimliliği sağlanması, tesisatın korunması ve ömrünün uzatılması, ayrıca sıcak hat yalıtımlarında işçi sağlığı ve iş güvenliği kuralları çerçevesince gereklidir.

Tesisatlar vücudumuzdaki damarlara benzer şekilde yapının her bölümünden geçerler. Bu sebeple ısı yalıtımı yanı sıra gürültünün ve yangının tesisatlar vasıtasıyla yayılmasına yönelik tedbirler de alınmalıdır. 2ʺ bir borunun 22 °C ortam sıcaklığında ,60 °C sıcaklıkta akışkan taşıması durumu yalıtımsız ve yalıtımlı olarak enerji verimliliği açısından incelenmiştir.

Yalıtımsız durumda birim boyda meydana gelen ısı kaybı 52,77 W/m iken aynı tesisatın sadece 30 mm kalınlığında camyünü ile yalıtılması durumunda %86 enerji verimliliği sağlanmıştır.Benzer şekilde soğuk hat yalıtımlarında da ortam şartlarına göre seçilen optimum yalıtım kalınlıkları ve yüksek su buharı difüzyon direnç katsayısı olan uygun yalıtım malzemeleri kullanıldığı ve uygulamanın doğru yapıldığı durumda yoğuşma kontrolü sağlanmıştır.

Makalenin Tamamı

2019-007

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

close

15 Bin Üyemize Katılın